Reklama

Atom

Litewski minister: doniesienia o elektrowni jądrowej w Kaliningradzie mogą być elementem działań hybrydowych

Fot. www.enmin.lrv.lt/
Fot. www.enmin.lrv.lt/

Litewski minister energetyki nie wierzy w budowę polsko-węgierskiej elektrowni jądrowej w Kaliningradzie. Jego zdaniem doniesienia na ten temat mogą być elementem wojny informacyjnej.

Dainius Kreivys uważa, że informacje dotyczące ewentualnego zaangażowania polskiego ZE PAK i węgierskiego MVM w projekt Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej są „nieistotne” dopóki nie potwierdzi ich ktoś z polskich urzędników. Jego wątpliwości budzi szczególnie kwestia budowy nowego połączenia, za sprawą którego energia płynęłaby do odbiorców. Minister zwrócił uwagę, że zarówno w oficjalnych, jak i nieoficjalnych okolicznościach Polacy wielokrotnie zajmowali dotychczas jasne stanowisko wobec eksportu energii zza granicy: „(…) można przypuszczać, że ta informacja jest albo nieprawdziwa, albo jest częścią jakiejś hybrydowej operacji” - oświadczył.

„Do przepływu prądu potrzebne są połączenia. Węgrzy, Serbowie i generalnie każdy może mówić co chce, ale dopóki (…) nie usłyszymy przeciwnej opinii od najwyższych polskich urzędników, nie mam powodu sądzić, żeby coś się zmieniło” - mówił minister, nie kryjąc swojego sceptycyzmu wobec opisywanej przez media inicjatywy.

Reklama
Reklama

Przypomnijmy, że „Polityka Insight” informowała wczoraj, jakoby ZE PAK oraz MVM zamierzały wspólnie zaangażować się w projekt elektrowni jądrowej w Kaliningradzie. Chodzi o kupno części udziałów w Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej, należącej do Rosatomu. Miałaby dysponować ona mocą 2400 MW, zaś jej budowa została wstrzymana w roku 2013 ze względu na brak zainteresowania po stronie potencjalnych odbiorców. Energia wytworzona w ewentualnie dokończonej BEJ, miałaby płynąć do Polski za sprawą nowego połączenia.

Według doniesień koncepcja miała być już przedmiotem rozmów pomiędzy Zygmuntem Solorzem - Żakiem a premierem Mateuszem Morawieckim oraz wicepremierem Jackiem Sasinem.

Komentarze