• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Hołownia: energia atomowa w Polsce mogłaby być rozwiązaniem pomostowym

Fot. Flickr
Fot. Flickr

"Elektrownia jądrowa to technologia stara, droga i długo wchodząca na obroty. W Polsce mogłaby powstać tylko wtedy, jeśli byłaby rozwiązaniem pomostowym" - napisał kandydat na prezydenta Szymon Hołownia w AMA (Ask Me Anything – przyp.red.) na portalu wykop.pl.

Jeden z użytkowników portalu zadał pytanie o energetykę jądrową: "Dlaczego jesteś przeciwny budowie elektrowni jądrowej w Polsce?".

"Nie jestem przeciwnikiem elektrowni jądrowej. Uważam ją jednak za mniejsze zło. Elektrownia jądrowa to technologia stara, droga i długo wchodząca na obroty. W Polsce mogłaby powstać tylko wtedy, jeśli byłaby rozwiązaniem pomostowym, pomagającym nam jak najszybciej odejść od węgla w stronę OZE. Przestawienie gospodarki na OZE to rzeczywiście długi i kosztowny proces. Na to jednak dzisiaj są pieniądze w UE, które musimy dobrze wykorzystać, a też należy pamiętać, że pozostawienie energetyki opartej na węglu będzie kosztowało nas dużo więcej za 10-15 lat" - odpisał były dziennikarz TVN.

Wypowiedź Hołowni nastąpiła dzień po zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezydenta USA Donalda Trumpa o tym, że w Polsce powstanie elektrownia atomowa, w której budowę będą zaangażowane amerykańskie firmy.

Wcześniej Szymon Hołownia twierdził, że do 2050 roku 75% energii będziemy mogli czerpać z źródeł odnawialnych.

Komentarze