Reklama

Atom

Aktywiści Greenpeace zablokowali linię kolejową, by zapobiec wywózce uranu do Rosji

Fot. Greenpeace France
Fot. Greenpeace France

Sześciu działaczy organizacji ekologicznej Greenpeace zablokowało we wtorek linię kolejową w południowej Francji, próbując zapobiec eksportowi ładunków przetworzonego uranu do Rosji - podała agencja Reutera.

„Ubolewamy nad brakiem przejrzystości procedur w sprawie odpadów nuklearnych, gdy te trafią już na Syberię” – wyjaśnił Roger Spautz, szef kampanii nuklearnej Greenpeace we Francji, tłumacząc motywację aktywistów, którzy uniemożliwili przejazd pociągów przez gminę Pierrelatte, niedaleko zakładu należącego do koncernu Orano, gdzie przetwarza się i przechowuje materiały radioaktywne.

Orano poinformował, że rosyjski państwowy koncern atomowy Rosatom ma umowę na zakup 1150 ton przetworzonego uranu, który planuje przekształcić w paliwo jądrowe w swoich zakładach w Siewiersku na Syberii i ostatecznie wykorzystać tak uzyskany materiał w reaktorach jądrowych do produkcji energii.

„Każda konwersja uranu w elektrowni w Siewiersku (zamknięte miasto w Rosji, pozostające w gestii Rosatomu – PAP) pozostawia w rękach Rosji co najmniej 85 proc. materiału wyjściowego niewykorzystanego” - dodał Spautz.

Reklama
Reklama

Greenpeace oczekuje, że Francja na własnym terytorium zajmie się przetworzonym uranem i odpadami nuklearnymi powstałymi w procesie wzbogacania tego pierwiastka.

Akcja protestacyjna Greenpeace odbyła się po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w listopadzie państwowy plan budowy pierwszych od dziesięcioleci nowych reaktorów jądrowych, które mają powstać w ramach wysiłków na rzecz redukcji emisji CO2.

Uzależniona od energii jądrowej Francja dysponuje przestarzałą infrastrukturą służącą do pozyskiwania wzbogaconego uranu – informuje Reuters. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. rob ercik

  Tik tak, Francja jest dobrym przykładem na to że atom jest drogi. Pomimo tego że Francuzi kontrolują wydobycie i wzbogacanie uranu, budowę i ekspatacje elektrowni atomowych energia elektryczna jest droga.vw Polsce będziemy w 100% zależni od USA i kaprysów ich prezydentów.

  1. AA

   Da da da wolisz uzależnienie od moskali

  2. rob ercik

   Tik tak, dlaczego Twój świat ogranicza się do zależności albo USA albo ZSRR? Ja mam szersze horyzonty

  3. Parsifal7

   Za to wiatraki są bardzo tanie i działają nawet wtedy gdy nie ma wiatru oraz daje energię za kompletną darmoche przez co najmniej 200 lat. A poważnie to pewien ktoś nie tak dawno się wypowiadał że nie ma sensu budować własnych EJ no lepiej podłączyć się do Ostrowca i brać tani prąd od Łukaszenki. Rozumiem.ze ów ktoś nadal podtrzymuje swojdcwczesnirjsze stanowisko w świetle obecnej sytuacji.

 2. pex

  Czy greenpeace to ta niemiecka organizacja wpływu wspierająca ekologię ale tylko poza granicami niemiec?

 3. odp.

  Rosja produkuje paliwo mieszane na bazie azotków dla jądrowych reaktorów na neutronach prędkich (celem dopalania pozostałego paliwa)

 4. Kowalskiadam154

  Tylko czekać jak ekoterroryści zaczną wysadzać pociągi

 5. AB

  Za stworzenie zagrożenia przy przewozie substancji niebezpiecznych, powinni dostać wyrok.

Reklama