USA, Francja, może Korea? Jakie reaktory jądrowe może wybrać Polska? [KOMENTARZ]

13 lipca 2021, 15:40
nuclear-power-plant-1551268_1920
Fot. Pixabay

W 2021 roku Polska powinna wybrać partnera technologicznego do budowy elektrowni jądrowej. Oto, jakie modele reaktorów leżą na stole.

USA

Ze strony amerykańskiej przy polskim projekcie jądrowym zaangażowana ma być firma Westinghouse, będąca obecnie własnością Brookfield Asset Management. Firma otworzyła już swoją filię w Polsce – jej biuro działa w Warszawie, z kolei w Krakowie powstaje Globalne Centrum Usług Wspólnych. Spółka dysponuje projektem reaktora AP1000 typu PWR generacji III+, czyli spełniającym wymagania zarysowane w polskim programie jądrowym.

Warto zaznaczyć, że poza Westinghouse w rozmowach mają brać też spółki Bechtel oraz Southern Co. Pierwszy podmiot to wykonawca budowy 3 oraz 4 bloku elektrowni jądrowej Vogtle (gdzie pracować mają reaktory AP-1000). Druga z nich za pośrednictwem swojej spółki-córki Southern Nuclear jest operatorem działających reaktorów w elektrowni Vogtle oraz czterech innych jednostek.

image

 Francja

Francja to bez wątpienia europejski czempion atomowy. Kraj ten dysponuje prawie 60 reaktorami, które odpowiadają za ok. 75% tamtejszego miksu energetycznego, dzięki czemu tamtejsza energetyka ma jedną z najmniejszych emisyjności w Unii Europejskiej. Francuzi mają opracowaną technologię, szeroki know-how i odpowiednie spółki, by zostać głównym wykonawcą polskiej elektrowni jądrowej. Francuski sektor jądrowy zatrudnia obecnie setki tysięcy pracowników i obejmuje swoim zakresem koncerny energetyczne (koncerny EDF, Framatome, Orano), instytuty naukowe (Komisariat ds. Energii Atomowej CEA), agendy administracyjne (Urząd ds. Dozoru Jądrowego ASN oraz Instytut ds. Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego IRSN) oraz producentów urządzeń i dostawców wyspecjalizowanych usług (Agencja ds. Zarządzania Odpadami Radioaktywnymi ANDRA). Francuski EDF otworzył 12 lipca swoje biuro w Warszawie.

Towarem eksportowym Francji w kwestii energetyki jądrowej jest reaktor EPR (European Pressurized Reactor) rozwijany przez koncern EDF. Jest to jednostka trzeciej generacji, budowana w Europie (Hinkley Point C, Olkiluoto) i Azji (Taishan – tam EPRy już działają).

image

 Korea Południowa

Swoich sił przy polskim projekcie jądrowym próbuje również Korea Południowa. W rozmowy zaangażowana jest spółka KHNP. W lutym 2021 roku jej przedstawiciele reklamowali na konferencji dla polskich dziennikarzy swój reaktor III generacji APR-1400. Zwrócili uwagę m. in. na sprawną realizację projektu jądrowego w Barakah, będącego pierwszą elektrownią jądrową na półwyspie arabskim.

image

Według Polskiego Programu Energetyki Jądrowej Warszawa powinna wskazać partnera technologicznego do końca 2021 roku. Następnym etapem jest wybór lokalizacji (2022). Z kolei w roku 2026 ruszyć ma budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 21
katio
wtorek, 13 lipca 2021, 23:24

Ciekawe co amerykanie moga, juz sie Chiny oszukały i zostały oszukane przez ameryke, przez dostawy starych reaktorów. Najlepsze na swiecie, to Rosja, Chiny, Korea.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 01:19

No popatrz jakoś Chiny wolały amerykańskei od "cudownych" rosyjskich:))

ZnaFca
środa, 14 lipca 2021, 11:34

Zabawne nie potrafisz napisać poprawnie kilku zdań a masz tupet stwierdzać, które reaktory są najlepsze ;)

Andrzejek
wtorek, 13 lipca 2021, 22:23

I tak wybiorą amerykańca

Wit
czwartek, 15 lipca 2021, 12:52

Jeśli USA nie bedą sie wtrącać w polską, politykę, to zapewne tak się stanie. Jeśli do tego pochwalą partię rządzącą, to kupimy jeszcze Abramsy.

MArio
wtorek, 13 lipca 2021, 21:42

Kluczowa informacja: Koreańczycy dochowali terminu i budżetu.

Tomek
środa, 14 lipca 2021, 11:41

Koreancow brać są słowni i szybcy

Parsifal7
środa, 14 lipca 2021, 18:16

Osobiście też tak uważam z technicznego punktu widzenia. Ale ważny jest też transfer technologii i względy polityki bezpieczeństwa. To zdecyduje. Bo jeśli chodzi o funkcjonalność techniczną to różnice są kosmetyczne w zasadzie.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 01:23

AP1000 sa najbardziej zaawansowane, to jedyny reaktor gen III+ nam oferowany wiec tu USA wypada najlepiej. Ale i tak pewnie zadecyduje finansowanie i cena.

Fron
środa, 14 lipca 2021, 15:23

Dokładnie

Tweets Energetyka24