Reklama

Ropa

Amerykańska ropa popłynie statkiem pod obcą banderą

Po tym jak w Stanach Zjednoczonych zniesiono embargo na eksport ropy naftowej, z kraju ma wypłynąć pierwszy od 30 lat transport ropy przewożony tankowcem pływającym pod obcą banderą.

Według agencji Bloomberg, statek Tianlong Spirit pływający pod banderą Bahamów, który znajduje się obecnie u wybrzeży Kalifornii, zostanie załadowany na Alasce 136 tysiącami ton ropy naftowej. Statek ma zostać załadowany amerykańską ropą 25 lipca i następnie popłynie na Daleki Wschód.

"Po raz pierwszy od połowy 1980 roku, statek pod obcą banderą zostanie załadowany ropą naftową z Alaski" - powiedział prezes spółki Navigistics Consulting David Amand.

"BP zamówił statek pod obcą banderą do transportu ropy naftowej do celów handlowych i operacyjnych" - powiedział rzecznik prasowy BP. Koncern przewiduje, że uda im się uzyskać wszyskie niezbędne zezwolenia od Stanu Alaska i Straży Przybrzeżnej. 

Embargo na eksport ropy z USA zostało zniesione w grudniu zeszłego roku. Do tej pory transporty były wykonywane tylko przez amerykańskie jednostki. Fakt, że po raz pierwszy amerykańska ropa zostanie przewieziona jednostką pod obcą banderą śwadczy o dużym popycie na ten surowiec.

Zobacz także: Litwa wznowi negocjacje z Orlenem. Koniec sporu o Możejki?

Zobacz także: Polacy apelują do Danii o wstrzymanie Nord Stream 2. Duńczycy podzieleni

Komentarze