Reklama

Elektromobilność

Afera dieslowa kosztowała Volkswagena 25 mld dolarów

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Niemiecki koncern Volkswagen przewiduje, że przyszłoroczne koszty firmy związane z aferą dieslową wyniosą od 4 do 5 mld euro w porównaniu do 17 mld euro w 2017 roku. Skandal kosztował producenta samochodów już 25 mld euro.

W sierpniu 2015 r. niemiecki koncern motoryzacyjny po raz pierwszy przyznał się do korzystania z nielegalnego oprogramowania do zaniżania emisji spalin w swoich dieslach w wyniku dochodzenia prowadzonego w tej sprawie przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Afera objęła również spółki córki VW - Audi i Porsche - oraz inne europejskie firmy motoryzacyjne.  

W związku ze sprawą amerykański sąd skazał dotychczas dwóch pracowników VW: inżyniera Jamesa Roberta Lianga (na 3 lata i 4 miesiące więzienia oraz 200 tys. dol. grzywny) oraz menedżera Olivera Schmidta (7 lat więzienia i 400 tys. dol. grzywny).

Konsekwencją skandalu dieslowego był zwrot strategii VW i innych dużych firm motoryzacyjnych w stronę rozwoju pojazdów elektrycznych i hybrydowych, a także większa dbałość o przestrzeganie obowiązujących norm emisji. Jeszcze w grudniu ich znaczne przekroczenie w wewnętrznych testach skłoniło VW do całkowitego wstrzymania dostaw modelu T6 Multivan. Miesiąc wcześniej z podobnych względów Audi ogłosiło wycofanie z europejskiego rynku blisko 5 tys. samochodów małolitrażowych.

Komisja Europejska w dalszym ciągu prowadzi względem VW, BMW i Daimlera dochodzenie wstępne dotyczące możliwego naruszenia ustawy antykartelowej. Koncern VW boryka się ponadto z licznymi procesami wytoczonymi w związku z aferą dieslową przez inwestorów, klientów i organy nadzorcze.

(PAP/jk)

Zobacz także: Elektromobilność czynnikiem łączącym Europę Zachodnią z Polską

Zobacz także: Prezes Traficar: to carsharing, a nie elektromobilność skutecznie walczy ze smogiem [ROZMOWA]

Reklama

Komentarze

    Reklama