Reklama

Ropa

Wzrost cen ropy w oczekiwaniu na porozumienie OPEC

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną już 7. sesję. Zbliża się 1 stycznia - dzień, gdy OPEC i inni dostawcy ropy rozpoczną zmniejszanie produkcji surowca - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,11 USD, po zwyżce o 9 centów, czyli 0,2 proc. 

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 2 centy do 55,14 USD za baryłkę.

Na rynkach są nadzieje, że OPEC i inni producenci wywiążą się z podpisanych wcześniej porozumień o zmniejszeniu dostaw ropy. 

30 listopada państwa zrzeszone w OPEC osiągnęły zgodę w sprawie ograniczenia wydobycia surowca przez kraje kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie.

10 grudnia zaś producenci ropy spoza OPEC potwierdzili decyzję o redukcji wydobycia tego surowca od 1 stycznia - o blisko 560 tys. baryłek dziennie.

W sumie produkcja krajów niezrzeszonych zostanie ograniczona o 558 tys. baryłek dziennie. Z cięciami OPEC daje to razem ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie mniej.

Ceny ropy naftowej powinny wzrosnąć w przyszłym roku, bo zmniejszenie dostaw ropy na rynki powinno pomóc w doprowadzeniu ich do równowagi, podczas gdy teraz mamy nadpodaż ropy - ocenił minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih. 

W poniedziałek na NYMEX w Nowym Jorku była świąteczna przerwa.

W tym roku ropa w USA zdrożała o 43 procent.

Zobacz także: Irańska ofensywa naftowa nad Bałtykiem i Adriatykiem

Zobacz także: USA i Kanada chcą Arktyki ,,wolnej od poszukiwań ropy i gazu"

PAP - mini 

 

Komentarze