Reklama

Portal o energetyce

Wielka Brytania coraz bardziej uzależniona od rosyjskiego gazu

Brytyjska firma Centrica (właściciel British Gas) oraz jedna ze spółek zależnych Gazpromu podpisały porozumienie przedłużające do roku 2021 obowiązywanie dotychczasowej umowy na dostawy gazu do Wielkiej Brytanii. Na jego mocy roczny wolumen surowca tłoczonego na Wyspy zwiększy się o 70%.

Centrica oraz Gazprom Marketing & Trading poinformowały o prolongowaniu umowy na dostawy gazu do Wielkiej Brytanii, zawartej w 2012 roku. Wiąże się to ze wzrostem ilości przesyłanego surowca do 4,16 mld m3. Firmy nie ogłosiły wartości umowy, ale Centrica podała, że zwiększa się także objętość gazu nabywanego od norweskiego koncernu Statoil.

Po opublikowaniu informacji podniosły się głosy krytyki, związane z działaniem zaprzeczającym idei dywersyfikacji źródeł dostaw oraz zmniejszania energetycznego uzależnienia od Rosji. Skomentował je prezes zarządu brytyjskiej spółki: "Bez względu na to, co myślimy, jako Europa, musimy być ostrożni i podchodzić do sprawy w pragmatyczny sposób. Myślę, że to nierealne, aby wkrótce ktoś zastąpił rosyjski gaz”.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama