Kurtyka: pracujemy nad wsparciem projektów geotermalynch

4 marca 2020, 12:41
geotermia
Fot. Pixabay

Geotermia jest bardzo obiecującym w polskich warunkach źródłem energii. Pracujemy nad wsparciem projektów geotermalnych pod kątem ograniczenia ryzyka - powiedział minister klimatu Michał Kurtyka.

Polityk pytany o perspektywy związane z geotermią zaznaczył, że kluczowe jest ograniczenie ryzyka inwestorów. „Geotermia jest bardzo obiecującym w polskich warunkach źródłem. Chcielibyśmy na nią położyć odpowiedni nacisk. Pracujemy razem z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska jeżeli chodzi o wsparcie projektów geotermalnych, jeżeli chodzi o takie kompleksowe rozwiązanie, które ograniczałoby ryzyko tych pierwszych odwiertów, bo to jest największy problem dla inwestora, którym często jest samorząd” - stwierdził minister.

„Dla nas tematyka ciepła, energetyki cieplnej, ogrzewania, jest absolutnie centralna jeżeli chodzi o ewolucję polskiego systemu energetycznego. Ona była taką troszkę zapomnianą problematyką, 400 sieci ciepłowniczych, które w Polsce są powyżej 5 MW termicznych to jest takie śpiące aktywo, które dotychczas nie była w należyty sposób wykorzystane” – dodał.

Kurtyka zwrócił również uwagę na strategię swojego resortu dotyczącą lokalnego wymiaru energetyki. „Nasze myślenie w Ministerstwie Klimatu jest takie, że musimy uruchomić ten lokalny wymiar energetyki, bo tam bardzo dużo synergii mieści się właśnie na styku lokalnej sieci ciepłowniczej, lokalnego systemu transportowego, lokalnego systemu energetycznego" – stwierdził.  

"To nie jest tylko geotermia, to może być biogaz, to może być biometan na małą skalę. Zaproponujemy rozwiązania w postaci spółdzielni energetycznych po to by odblokować ten lokalny wymiar energii" – dodał.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
eytu
piątek, 6 marca 2020, 14:29

Geotermia oparta nie na prostym puszczaniu wody z ziemii do instalacji cieplowniczych - dużo ujęć wody termalnej jest zasolonych jest niemozliwa (sól zepsuje kilometry instalacji ) , ale można to zalatwic przez tloczenie tego do ( wymiennik ciepła) ORC i osobna woda podgrzana do ogrzewania w instalacjach mieszkaniowych.

geotermiapl
środa, 4 marca 2020, 18:00

Bardzo dobry krok, Polska ma dobre warunki geoloiczne do rozwoju geotermii i trzeba to szybko wykorzystać!

Czas
środa, 4 marca 2020, 14:12

Kiedy?

Reklama
Tweets Energetyka24