Reklama

Portal o energetyce

Warszawska siedziba PGNiG zasilana energią słoneczną

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Na dachu jednego z budynków centrali Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Warszawie została zamontowana pierwsza instalacja fotowoltaiczna. To jeden z elementów planu działalności spółki w segmencie OZE.

- Cieszę się, że udało nam się z powodzeniem zrealizować ten projekt, mimo wyzwań związanych z pandemią COVID, które znacząco utrudniły cały proces. Chcemy uczestniczyć w transformacji energetycznej i aktywnie korzystać z odnawialnych źródeł energii, również na nasze wewnętrzne potrzeby – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG SA ds. rozwoju.

Instalacja fotowoltaiczna, o mocy blisko 50 kWp, została wyposażona w 124 panele słoneczne. Zasili ona jeden z budynków biurowych na terenie kompleksu PGNiG przy ul. Kasprzaka 25 w Warszawie. Instalacja będzie produkować rocznie ponad 42 MWh zielonej energii, a tym samym, w dużym stopniu, pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną dla tego budynku.

Wykonawcą prac był polski producent modułów fotowoltaicznych – firma ML SYSTEM. Docelowo GK PGNiG planuje z własnych nieruchomości przeznaczyć ponad 35 ha gruntów oraz ponad 76 tys. m2 powierzchni dachowej, co pozwoli na budowę instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 20 MW.

- Warszawska instalacja jest pierwszą, ale naszym zamierzeniem jest, by maksymalnie wykorzystać dachy budynków i grunty należące do spółek z Grupy Kapitałowej PGNiG do produkcji energii ze słońca – tłumaczy wiceprezes Arkadiusz Sekściński.

Działania na rzecz optymalizacji energetycznej oraz neutralizacji wpływu eksploatacji obiektów biurowych na środowisko naturalne spółka realizuje również m.in. w oparciu o uruchomiony w sierpniu br. Program Poprawy Efektywności Energetycznej w Grupie Kapitałowej PGNiG.

pgnig/mat prasowe

Komentarze