Reklama

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Dziennik Gazetę Prawną rekomendacja Komisji Przemysłu Parlamentu Europejskiego uzasadniona jest między innymi potencjałem europejskiej infrastruktury, która w pełni wykorzystywana, pozwoliła by zaspokoić około 40 procent zapotrzebowania Unii Europejskiej na gaz.

W Dzienniku mowa jest o tym, że obecnie większość europejskiego LNG pochodzi z Kataru, ale można zauważyć coraz większe zaangażowanie Amerykanów na tym rynku. Potwierdzeniem europejskiego trendu była wczorajsza konferencja "Polska: brama dla dostaw LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej", podczas której padły deklaracje polsko-amerykańskiej współpracy. Uczestnicy konferencji, wśród których znalazł się między innymi Piotr Naimski - Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej podkreślali, że poprzez Terminal LNG w Świnoujściu, amerykański gaz będzie mógł trafić na Ukrainę i do krajów Europy Południowej.

Zgodnie ze słowami Piotra Naimskiego Terminal LNG posłuży dostawom gazu dla korytarza północ-południe, który będzie łączył Świnoujście z chorwacką wyspą Krk, gdzie powstanie terminal Adria LNG. W ten sposób Europa Środkowa i Południowa zyska możliwość realnej dywersyfikacji i uniezależnienia się od gazu z Gazpromu.

Korytarz Północ – Południe jest projektem o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego RP. Połączy gazoport w Świnoujściu z systemami przesyłowymi Czech, Słowacji, Węgier oraz Chorwacji – gdzie planowana jest budowa terminalu Adria LNG. Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw, integracji regionalnych rynków gazu oraz rozszerzenia wachlarza możliwości w przypadku sytuacji kryzysowych. Komisja Europejska w październiku 2013 roku uznała, że jest to „Projekt o znaczeniu wspólnotowym”

Zobacz także: Kurtyka: Konieczna rozbudowa infrastruktury do odbioru LNG

Zobacz także: Baltic Pipe i Terminal LNG nie będą ze sobą konkurować

Reklama
Reklama

Komentarze