Reklama

Gaz

Baltic Pipe i Terminal LNG nie będą ze sobą konkurować

Podczas odbywającej się dziś konferencji „Polska: brama dla dostaw LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej” Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski zaznaczył, że projekt gazociągu Baltic Pipe nie jest konkurencyjny wobec dostaw gazu przy użyciu terminala LNG. W swojej wypowiedzi Minister odwołał się do koncepcji korytarza gazowego północ-południe.

Minister Piotr Naimski powiedział, że "nie będzie konkurencji między Terminalem LNG a Korytarzem Norweskim (Baltic Pipe i towarzysząca mu infrastruktura)". Zgodnie ze słowami przedstawiciela rządu obydwa projekty posłużą dostawom gazu dla korytarza północ-południe, który będzie łączył Świnoujście z chorwacką wyspą Krk, gdzie powstanie terminal Adria LNG. W ten sposób Europa Środkowa i Południowa zyska możliwość realnej dywersyfikacji i uniezależnienia się od gazu z Gazpromu.

Korytarz Północ – Południe jest projektem o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego RP. Połączy gazoport w Świnoujściu z systemami przesyłowymi Czech, Słowacji, Węgier oraz Chorwacji – gdzie planowana jest budowa terminalu Adria LNG. Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw, integracji regionalnych rynków gazu oraz rozszerzenia wachlarza możliwości w przypadku sytuacji kryzysowych. Komisja Europejska w październiku 2013 roku uznała, że jest to „Projekt o znaczeniu wspólnotowym”.

Konferencję "Polska: brama dla dostaw LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej" zorganizował GAZ-SYSTEM i Polskie LNG – spółka zarządzająca terminalem regazyfikacyjnym w Świnoujściu. Partnerami konferencji jest Polska Prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej i US Commercial Services.

Zobacz także: Departament Stanu: "Nord Stream 2 nie jest dobrym interesem dla Europy"

Zobacz także: Zmiana na stanowisku Ministra Energii? "Rozmowy w tym tygodniu"

Reklama

Komentarze

    Reklama