• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Kurtyka: Konieczna rozbudowa infrastruktury do odbioru LNG

Podsekretarz stanu w ME podkreślił, że rynek LNG ma duży potencjał. Zaznaczył, że istotne w tym kontekście – z punktu widzenia Polski – są przede wszystkim budowa projektów w ramach tzw. Bramy Północnej i rozwój infrastruktury zwiększającej możliwości odbioru LNG - Faktyczna dywersyfikacja to zapewnienie innych źródeł i dróg dostaw nośników energii. Jednym z takich źródłem jest terminal w Świnoujściu – ocenił.

Perspektywy rozwoju rynku gazu w Europie Centralnej i Środkowo-Wschodniej oraz kierunki rozwoju infrastruktury do odbioru LNG z terminala w Świnoujściu to tematy poruszane  podczas konferencji pt. „Polska: brama dla dostaw LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej”. W wydarzeniu, które odbyło się 12 października 2016 r. w Warszawie, udział wziął wiceminister energii Michał Kurtyka. 

Wiceminister Kurtyka odniósł się również do prac dotyczących nowego europejskiego kodeksu sieciowego w sprawie taryf przesyłowych i nowelizacji Rozporządzenia SoS i Decyzji IGA -  Są one niezwykle istotne dla kształtowania się europejskiego rynku surowców energetycznych – podkreślił. - Głos Polski jest w tej sprawie dobrze słyszalny na forum UE – dodał. Podkreślił, że nowy kodeks umożliwi m. in. zwiększenie konkurencyjności dostaw gazu przez terminal w Świnoujściu. 

W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Czech, Słowacji, Litwy, Węgier oraz Biura Zasobów Energetycznych Departamentu Stanu USA oraz Biura ds. Regulacji i Międzynarodowego Zaangażowania w Departamencie Energii USA.

Zobacz także: Naimski: LNG z gazoportu trafi na Ukrainę w 2019 r.

Zobacz także: Baltic Pipe i Terminal LNG nie będą ze sobą konkurować

Komentarze