Reklama

Portal o energetyce

Tusk: Azerbejdżan jest strategicznym partnerem UE w kwestiach energetycznych

Azerbejdżan jest strategicznym i niezawodnym partnerem Unii Europejskiej w kwestiach energetycznych, chcemy, aby ta współpraca była kontynuowana – powiedział Donald Tusk w Baku, podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ilhamem Alijewem.

Według przewodniczącego Rady Europejskiej jednym najważniejszych celów Wspólnoty jest wykluczenie możliwości wykorzystania gazu, jako swoistego straszaka w relacjach międzynarodowych: ,,Konflikt na Ukrainie pokazuje, że takie zagrożenie jest nadal realne (…) To dlatego działania UE są poświęcone dywersyfikacji źródeł dostaw. Azerbejdżan jest naszym głównym partnerem w tym przedsięwzięciu”.

Donald Tusk podkreślił również obopólne korzyści płynące ze współpracy oraz jej istotną rolę w realizacji wspólnych przedsięwzięć: ,,Zgodziliśmy się dzisiaj, żeby pozostać zjednoczonymi w rozwoju Południowego Korytarza Gazowego – projektu, który leży w naszym interesie strategicznym – i upewnić się, że zostanie zakończony w terminie, niezależnie od tego co zrobią nasi konkurenci. Dla Europy jest to kwestia dywersyfikacji dostaw, natomiast dla Azerbejdżanu dywersyfikacji kierunków sprzedaży”.

Podczas spotkania z Ilhamem Alijewem poruszono również kwestie związane z rozwojem bilateralnych stosunków handlowych, członkostwem Azerbejdżanu w strukturach WTO, konfliktem w Górskim Karabachu oraz rozwojem Partnerstwa Wschodniego.

(JK)

 

Reklama

Komentarze

    Reklama