Reklama

Ropa

Terminal Naftowy w Gdańsku rozpoczął komercyjną pracę

Zakończył się historyczny przeładunek ok. 100 tys. ton ropy naftowej z tankowca Stena Arctica do zbudowanego przez PERN Terminala Naftowego w Gdańsku. Tym samym obiekt rozpoczął komercyjną działalność.

Przeładunek i transport surowca z tankowca - via gdański Naftoport - do zbiorników Terminala Naftowego rozpoczął się wczoraj ok. godz. 18.00. Trwał zgodnie z planem ok. 20 godzin. Wszystkie instalacje i aparatura działały bez zarzutu.   

- Uruchomienie Terminala Naftowego w Gdańsku to bez wątpienia istotny element, którego celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Zapewni on ciągłość dostaw ropy naftowej dla naszej gospodarki – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Terminal Naftowy w Gdańsku to pierwszy nad polskim wybrzeżem Bałtyku kompletny hub morski niezwykle ważny dla bezpieczeństwa energetycznego kraju w zakresie dostaw ropy naftowej. Został zrealizowany w rekordowym tempie 25 miesięcy, zgodnie z planowanym budżetem - 412 mln zł.

Terminal jest wyposażony w sześć potężnych zbiorników w o pojemności 62,5 tys. m3. każdy, rurociągi zewnętrzne i wewnętrzne na ropę naftową etc. To pierwszy tego typu obiekt nad polskim wybrzeżem Bałtyku, który znajduje się na Wolnym Obszarze Celnym. Inwestycję realizowały niemal w 100 proc. polskie firmy budowlane. Pojemność zbiorników wynosi 375 tys. m. 

Zobacz także: Arabia Saudyjska rozważa magazynowanie ropy w Gdańsku

Reklama

Komentarze

    Reklama