Górnictwo
Tchórzewski: Polska to "carbonstate"
Energetyka, przemysł i globalna ekspansja to zagadnienia, które zdominowały pierwszy dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (European Economic Congress – EEC). To już ósma edycja największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej, na której nie mogło zabraknąć naszej redakcji.
Podczas uroczystej inauguracji VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Premier Beata Szydło, podkreślała, że jako kraj mamy ambicje, by budować silną gospodarkę, nie tylko tworzącą potencjał rozwoju Polski, ale także liczącą się na arenie międzynarodowej i światowej. Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju mówił o tym, jak ważne jest prawidłowe rozpoznawanie teraźniejszych wyzwań. Był to wstęp do dalszych dyskusji podczas kongresu, które w dużej mierze dotyczyły zagadnień energetycznych. Pierwszego dnia największej imprezy biznesowej Europy Centralnej rozważane były kwestie efektywności zarządzania państwowymi zasobami w gospodarce, przedsiębiorstwami, agencjami i funduszami. Podczas panelu „Energia i klimat – horyzont 2030. Scenariusze dla świata i Europy” nie zabrakło rozmów dotyczących aktualnej kondycji politycznej i prawnej pakietu klimatyczno-energetycznego oraz bezpieczeństwa energetycznego Europy.
"Polska to państwo oparte na węglu" – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energetyki. "Przypominam, że nasza strategia to nie walka z węglem jako podstawą energetyki, a walka z emisją. O tym często się zapomina" - dodał. Przedstawiciel rządu podkreślił, że obostrzenia dla energetyki węglowej nakładane na Polskę mogą doprowadzić do tego, że krajowy PKB będzie znacząco spadał do 2050 roku. Taka sytuacja może doprowadzić Polaków na skraj „ubóstwa energetycznego”. Minister energetyki zaznaczył, że jednym z priorytetów rządu w materii energetyki jest energetyka obywatelska, dotycząca prosumentów. Z kolei Aleksandras Spruogis, wiceminister energetyki Litwy argumentował, że konkurencyjność państw europejskich zostanie zachowana tylko wówczas, gdy w polityce europejskiej uwzględni się charakter gospodarek konkretnych krajów. Podkreślał, że Litwa nawet będąc zależną od paliw kopalnych, inwestuje w nowe rozwiązania energetyczne. Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG, w swojej wypowiedzi dotyczącej energetyki w Europie podkreślał znaczenie unii energetycznej wypracowywanej na forum UE.
Zobacz także: Wiceprezes PGNiG: resort energii zmienia architerkturę bezpieczeństwa kraju
Zobacz także: Sałek: rząd wyeliminuje "dekarbonizację" z dokumentów UE