Reklama

Górnictwo

Sałek: rząd wyeliminuje "dekarbonizację" z dokumentów UE

  • Fot. AGH Space Systems
    Fot. AGH Space Systems

Polska oraz inne kraje Unii Europejskiej mają prawo do kształtowania swoich miksów energetycznych oraz korzystania z własnych zasobów naturalnych - uważa Paweł Sałek, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej. W trakcie wystąpienia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceminister środowiska zauważył, że Polska, wbrew obiegowej opinii, wcale nie jest największym europejskim emitentem CO2 do atmosfery - szczególnie wśród „państw kopalnych”.

„Polska oraz inne kraje UE mają prawo do kształtowania swojego miksu energetycznego (…) mamy prawo do korzystania z naszych zasobów naturalnych” - - powiedział Paweł Sałek w czasie wizyty w Katowicach. Dodał, że takie stanowisko wynika z przekonania, iż węgiel powinien nadal stanowić ważny element krajowego sektora energii. „W naszej opinii użytkowanie węgla nie stoi w sprzeczności z działaniem rzecz ochrony klimatu” - dodał.

W dalszej części wystąpienia wiceminister skupił się na zagadnieniach dotyczących systemu ETS. Zaznaczył, że handel prawami do emisji powinien odbywać się na zasadach zupełnie rynkowych, a Polska jest zdecydowanie przeciwna takim rozwiązaniom, jak choćby rezerwa stabilizacyjna. „Uważamy, ze to rynek powinien kształtować cenę” - podkreślał. Przyjęcie innych mechanizmów doprowadzi w jego przekonaniu do nieuzasadnionego zawyżania cen, a to z kolei będzie działaniem szkodliwym nie tylko z punktu widzenia polskich przedsiębiorstw, ale także Europy.

Polityk dodał, że rząd podejmuje wysiłki zmierzające do stopniowej eliminacji terminu „dekarbonizacja” z dokumentów klimatycznych: „Nie można mieć pretensji do Arabii Saudyjskiej, że jest przebogata w ropę, podobnie nie można mieć pretensji do Polski, że jest bogata w węgiel” - zakończył.

Zobacz także: Problemy Rosji w sektorze gazowym. "Brak danych i know-how"

Zobacz także: Iran w maju zwiększy eksport ropy o 60%

Reklama

Komentarze

    Reklama