Reklama

Portal o energetyce

Saudyjczycy zacieśniają współpracę z rosyjskim Łukoilem

Łukoil jest w trakcie rozmów z państwowym koncernem naftowym z Arabii Saudyjskiej, dotyczących zwiększenia jego udziałów w spółce Luksar Energy (Lukoil Saudi Arabia Energy Ltd.) - powiedział dziennikarzom Wagit Alekperow.

,,Chcą oni zwiększyć swoje udziały w spółce do 50%” – oświadczył prezes rosyjskiego giganta. Dodał również, że według przewidywań Saudyjczyków koszt pilotażowej produkcji w Bloku A wyniesie ok. 280 mln dolarów.

Działalność Łukoilu w Królestwie Arabii Saudyjskiej rozpoczęła się w marcu 2004 roku po wygraniu przetargu na badania i rozwój tzw. bloku A w Rub al-Khali. Łukoil stał się pierwszą rosyjską firmą, która uzyskała dostęp do zasobów mineralnych kraju. Blok A jest obszarem o powierzchni około 30 tys. m2, znajduje się w południowej części Arabii Saudyjskiej, obok największego na świecie pola naftowego Al-Ghawar. W celu realizacji warunków umowy powołano spółkę joint venture Luksar Energy (Lukoil Saudi Arabia Energy Ltd.). Łukoil objął w niej 80 % udziałów, natomiast Saudi Aramco 20%. Porozumienie zawarto na okres 40 lat.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama