Reklama

Ropa

Rosyjska ropa zdobywa chiński rynek

Prezes Rosnieftu Igor Sieczin poinformował, że jego koncern planuje wzmocnić swoją pozycję na rynku chińskim. Podczas ostatniej wizyty rosyjskiej delegacji do Chin strony podpisały ponad 30 umów handlowych, z których część dotyczyła kwestii energetycznych. 

Igor Sieczin podczas wizyty rosyjskiej delegacji w Chinach przekazał agencji informacyjnej Bloomberg, że koncern zamierza wzmocnić swoją pozycję na rynku chińskim. W tym celu rosyjski gigant naftowy stara się rozwiązać problemy związane z infrastrukturą. 

Od marca do maja tego roku Rosja posiadała status lidera w zakresie dostaw ropy naftowej do Chin. Pod koniec maja wolumen surowca importowanego z Rosji do Chin wzrósł o 35% w porównaniu do ubiegłego roku, osiągając poziom 5,25 mln ton. Mogło to być jedną z przyczyn, z powodu której Rosnieft i China National Petroleum Corporation (Sinopec) zawarły porozumienie na dostawę 2,4 miliona ton ropy jeszcze w tym roku. 

Na ten moment rosyjską ekspansję na rynku ropy naftowej powstrzymuje jednak chińska infrastruktura. Chiński port Quingdao ma ograniczoną możliwość przyjmowania cystern z ropą naftową. W efekcie Rosjanie planują budowę linii kolejowej, która umożliwi im sprzedaż większych ilości surowca. 

Zobacz także: PSE odnotowało kolejny rekord zapotrzebowania na moc

Zobacz także: Rosjanie nie będą dostarczać energii na Ukrainę. Koniec z "bratnią pomocą"

Komentarze