Reklama

Gaz

Rosjanie zwiększają aktywność w Iranie. "Podpisano porozumienie"

Fot. Flickr/rabiem22/CC3.0
Fot. Flickr/rabiem22/CC3.0

Gazprom podpisał memorandum umożliwiające uczestniczenie w pracach na kilku złożach znajdujących się w Iranie - poinformował Witalij Markelow, wiceprezes spółki.

Przedstawiciel Gazpromu nadmienił, że obecnie prowadzone są analizy, które pozwolą na uzyskanie danych niezbędnych do podjęcia bardziej szczegółowych decyzji inwestycyjnych.

Informacje Rosjan potwierdził irański minister ds. ropy Bijan Namdar Zanganeh: „Tak, podpisaliśmy z nimi pierwszą umowę dotyczącą złóż Farzad, North Pars oraz Kish”. 

Poprzez zacieśnianie energetycznych więzi z Rosją, Iran z jednej strony zdobywa sprzęt i technologie niezbędne do odbudowy krajowego sektora wydobywczego (postępującej wolniej, niż pierwotnie zakładano), wyniszczonego i zaniedbanego przez lata sankcji. Z drugiej natomiast, na co wskazuje choćby wypowiedź Bijana Zanganeha (ministra ds. ropy), stanowi odpowiedź na niestabilną politykę Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie oraz jego zapowiedzi dotyczące rewizji porozumienia znoszącego obostrzenia.

Jest to także jasny sygnał dla europejskich koncernów, które wyraziły wprawdzie zainteresowanie inwestycjami w Iranie (ale wiele z nich czeka na wykrystalizowanie się stanowiska nowej amerykańskiej administracji), że ich kunktatorstwo nie stanowi dla Teheranu katastrofy, bo w to miejsce będą stopniowo wkraczać rosyjskie podmioty.

Zobacz także: Naimski: amerykańskie LNG w Polsce to kamień milowy w dywersyfikacji źródeł energii

Zobacz także: W Świnoujściu odebrano pierwszą dostawę amerykańskiego LNG do Polski

Komentarze