Reklama

Ropa

Zaskakująco dobre wyniki finansowe amerykańskiego giganta

Fot.  Scott 97006 / Flickr
Fot. Scott 97006 / Flickr

Chevron, drugi największy producent ropy w USA odnotował niespodziewany zysk w trzecim kwartale - informuje agencja Reutera. Poprawienie wyników związane jest z odbiciem cen ropy (w stosunku do wiosennych minimów) oraz poważnym obniżeniem wydatków.

Największe globalne spółki wydobywcze zmagają się ze skutkami gwałtownego spadku popytu na ropę naftową oraz związanej z tym faktem obniżki cen surowca. Pozostają one ok. 40% poniżej poziomów obserwowanych jeszcze na początku roku.

Wyniki za trzeci kwartał br. pokazują jednak, że branżowi giganci radzą sobie z tą trudną sytuacją nieco lepiej, niż oczekiwano. Nie tylko Chevron pozytywnie zaskoczył analityków - podobnie wygląda sytuacja w przypadku Shella oraz BP.

Drugi, co do wielkości, producent ropy w USA zaraportował (po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych) zysk w wysokości 201 milionów dolarów, czyli 11 centów na akcję. Reuters zauważa, że to wprawdzie mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (2,9 mld dol.), ale równocześnie więcej niż wynosiły prognozy analityków z Wall Street (oczekujących 27 centów straty na akcję).

Dyrektor finansowy Chevrona studzi jednak nastroje, podkreślając, że perspektywy zużycia energii zależą w dużym stopniu od tego kiedy świat „upora się” z pandemią koronawirusa.

Reklama

Komentarze

    Reklama