Reklama

Ropa

Współpraca dyżych spółek z małymi nie jest łatwa, ale przynosi obopólne korzyści

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

”Współpraca z MŚP nie jest łatwa dla dużej firmy, ponieważ musi skonstruować całą maszynę logistyczną współpracy z rozproszonymi dostawcami” - zaznaczyła Patrycja Klarecka z PKN Orlen. Z kolei Katarzyna Kreczmańska-Gigol z KGHM podkreśliła, że problematyczny jest brak horyzontu strategicznego w małych spółkach.

"Wskaźnik współpracy pomiędzy firmami w Polsce jest bardzo słaby, a duże spółki niestety prezentują się najgorzej. Polskie firmy nie współpracują z MŚP” - pesymistycznie rozpoczęła panel „Polskie MSP w łańcuchu wartości dużych firm” podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Małgorzata Oleszczuk.

Jej zdaniem przedsiębiorcy skupiają się na rozwoju własnej firmy, ale nie zwracają wystarczająco uwagi na szerokie otoczenie swojej działalności, w związku z czym nie dostrzegają szans płynących ze współpracy z mniejszymi podmiotami. Dodatkowym problemem, zdaniem Oleszczuk, jest niskie zaufanie między przedsiębiorcami.

Wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź ds. finansowych Katarzyna Kreczmańska-Gigol zauważyła z kolei, , że dla dużych spółek wyzwaniem we współpracy z MŚP jest brak horyzontu strategicznego.

"Dla dużych spółek perspektywa dziesięciu lat to coś oczywistego. Tyle trwa np uruchomienie szybu. Dla małych przedsiębiorstw często jednak to nie jest takie oczywiste” - zaznaczyła Kreczmańska-Gigol, podkreślając, że jest to uwarunkowane koniecznością zagwarantowania stabilności w rozwoju dużych spółek.

Członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen Patrycja Klarecka zaznaczyła z kolei, że jej firma podjęła świadomą, choć nieprostą decyzję o współpracy z małymi dostawcami.

"Nie jest to łatwe dla dużej firmy, ponieważ musi skonstruować całą maszynę logistyczną współpracy z rozproszonymi dostawcami, zamiast z jednym, dużym dostawcą” - zaznaczyła Klarecka.

Jej zdaniem współpraca z MŚP daje jednak spółce wiele korzyści, ponieważ są one bardzo dynamiczne, śledzą rynek i szybko podążają za trendami.

Aby ułatwić współpracę z małymi przedsiębiorcami PKN Orlen dysponuje formularzem internetowym, za pomocą którego firmy mogą się zgłaszać do współpracy ze spółką.


Reklama

Komentarze

    Reklama