Reklama

Wiadomości

Unijne embargo na rosyjską ropę. Borrell podaje datę

Fot. MID.RU/Flickr/CC 2.0
Fot. MID.RU/Flickr/CC 2.0

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział we wtorek, że ma nadzieję na szybkie porozumienie państw członkowskich w sprawie embarga UE na ropę naftową z Rosji. Nie wykluczył, że unijni ministrowie spraw zagranicznych uzgodnią tę kwestię w najbliższy poniedziałek.

Reklama

Szefowie dyplomacji państw UE mają spotkać się w poniedziałek 16 maja w Brukseli na posiedzeniu ministerialnym.

Reklama

Borrell powiedział, że jeśli ambasadorowie krajów UE nie dojdą do porozumienia w sankcji na Rosję w tym tygodniu, ministrowie spraw zagranicznych mogą spróbować przełamać impas, starając się przekonać niechętne państwa, a zwłaszcza Węgry.

Czytaj też

4 maja Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie unijnego embarga na dostawy ropy naftowej z Rosji, jednak nie wszystkie kraje unijne są przychylne temu pomysłowi. Część z nich, w tym Węgry, wskazuje na swoje uzależnienie od dostaw surowca z Rosji.

Reklama

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która udała się w poniedziałek na Węgry, aby omówić z premierem Viktorem Orbanem ewentualny unijny zakaz importu surowców energetycznych z Rosji, napisała na Twitterze, że rozmowa przyniosła pewne postępy.

UE ogłosiła dotąd pięć pakietów sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama