Reklama

Wiadomości

Petru: sprzedajmy Orlen, spółki energetyczne, PKO BP i Pekao SA

Ryszard Petru z ówczesnymi posłankami Nowoczesnej w Sejmie w 2015 r.
Fot. Wikimedia.com/Adrian Grycuk

"Najprostszym i najbardziej potrzebnym gospodarce źródłem dodatkowych przychodów byłaby prywatyzacja pseudo strategicznych firm: Orlenu, PKO BP, Pekao SA, czy firm energetycznych" - napisał na Twitterze były polityk i lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

"Przychody z prywatyzacji obniżyłyby poziom długu, nie mogłyby być jednak przeznaczone na wydatki bieżące. Z tego źródła możnaby pozyskać ponad 100 mld zl." - przekonuje ekonomista, który obecnie prowadzi Instytut Myśli Liberalnej.

Ostatnie lata pokazały bardzo wyraźnie, jak wielkie znaczenie ma własność strategicznych dla państwa przedsiębiorstw. W przeszłości zakusy na przejęcie kluczowych dla polskiej gospodarki i społeczeństwa koncernów mieli Rosjanie. Wykorzystali oni maksymalnie wszystkie europejskie aktywa energetyczne w 2021 i 2022 r. doprowadzając do kryzysu w Europie.

Czytaj też

Nie posiadali wcale dominujących podmiotów w danym kraju czy regionie, tj. obecny Orlen. Wystarczyło, że Gazprom był właścicielem kilku magazynów gazu w Niemczech, Holandii, Austrii i Czechach - dzięki ich opróżnieniu wywołał w lato 2021 r. pierwszy szok cenowy, do którego dołożył redukcję dostaw i w szczytowym momencie napompował ceny gazu do 300 euro za MWh, podczas gdy przez całą poprzednią dekadę nie przekraczały one 50 euro.

Komentarze