Reklama

Wiadomości

PERN rozbuduje bazę paliw. Powstaną 3 nowe zbiorniki

Autor. www.pern.pl

Za prawie 150 mln zł w bazie paliw PERN w Dębogórzu (Pomorskie) wybudowane zostaną do 2025 r. trzy nowe zbiorniki na olej napędowy o pojemności 50 tys. metrów sześc. każdy. Spółka podpisała we wtorek umowę na realizację tej inwestycji z konsorcjum Mostostal Warszawa i Mostostal Płock.

Jak poinformował PERN, planowane przedsięwzięcie w bazie paliw w Dębogórzu, dotyczy wybudowania trzech zbiorników magazynowych o pojemności 50 tys. metrów sześc. każdy z przeznaczeniem na olej napędowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Według spółki, wartość inwestycji, którą - zgodnie z zawartą we wtorek umową - wykona konsorcjum Mostostal Warszawa i Mostostal Płock, to prawie 150 mln zł.

Reklama

PERN zwrócił uwagę, że budowa nowych zbiorników to kolejny etap rozbudowy bazy paliw w Dębogórzu, która jest „nadmorskim hubem paliwowym, zaliczanym do infrastruktury strategicznej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i krajów sąsiednich”. „Projekt ten wpisany został do programu rozbudowy infrastruktury krytycznej” - zaznaczyła spółka.

Czytaj też

Jak podał PERN, zakończenie inwestycji zaplanowano na 2025 r. Przedsięwzięcie, co podkreśliła spółka, jest odpowiedzią na potrzeby rynku i oczekiwania klientów. „Nowa infrastruktura pozwoli na przechowywanie zapasów interwencyjnych oraz bardziej elastyczny obrót paliwami. Jest także jednym z elementów wzmacniania niezależności energetycznej Polski” - wyjaśniono w komunikacie.

Według prezesa PERN Daniela Świętochowskiego, konsekwentna rozbudowa strategicznej infrastruktury nadmorskiej spółki to element jej strategii rozwoju o kluczowym znaczeniu dla zapewnienia sprawnej logistyki naftowej i dostępności paliw na terenie całej Polski. „Dlatego tym bardziej cieszę się, że projekt rozbudowy naszej bazy paliw w Dębogórzu prowadzimy ze sprawdzonymi partnerami, którzy realizowali już dla nas podobne zadania w przeszłości” - oświadczył Świętochowski.

Wiceprezes Mostostalu Warszawa Jorge Calabuig Ferre przypomniał, że w ostatnich latach spółka ta zrealizowała szereg zbiorników w kilku bazach PERN. „Obecne zadanie jest kolejnym strategicznym dla polskiego rynku projektem, które zrealizuje nasz zespół najlepszych inżynierów” - dodał.

Reklama

PERN przypomniał, że pojemność bazy paliw w Dębogórzu wynosi 360 tys. metrów sześć. Wspomniał jednocześnie, że konsorcjum Mostostal Warszawa i Mostostal Płock to doświadczone firmy z sektora budownictwa przemysłowego. Jak podano w komunikacie, w latach 2021 - 2022 Mostostal zrealizował kontrakt z PERN obejmujący budowę siedmiu zbiorników o pojemności 32 tys. metrów sześc. każdy na terenie baz paliw w Koluszkach - trzy zbiorniki, Nowej Wsi Wielkiej - trzy zbiorniki oraz właśnie w Dębogórzu - jeden zbiornik.

Czytaj też

Jednocześnie PERN wyliczył, że zgodnie z jego planem inwestycyjnym inwestycje rzeczowe w tym roku wyniosą prawie 450 mln zł, a nakłady na remonty około 90 mln zł. W planach na ten rok spółka posiada łącznie około 400 nowych zadań, tym - jak podkreśliła - „kilka kluczowych inwestycji”, do których zalicza się też rozwój bazy w Dębogórzu.

PERN z siedzibą w Płocku (Mazowieckie) to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej w Polsce do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech - Schwedt i Leuna oraz za magazynowanie w swych bazach na terenie kraju surowca oraz paliw płynnych.

Spółka posiada na terenie kraju 19 baz paliw o łącznej pojemności ponad 2,6 mln metrów sześc. oraz 4 bazy ropy naftowej, których pojemność wynosi w sumie ponad 4,1 mln metrów sześc.

Od kilku lat PERN realizuje „Program Megainwestycji”, czyli priorytetowych przedsięwzięć związanych z zarządzaną infrastrukturą krytyczną, które mają zwiększać bezpieczeństwo energetyczne Polski. Wśród nich jest m.in. rozbudowa i modernizacja baz paliw, w tym ich pojemności oraz w zakresie infrastruktury kolejowej.

W ogłoszonej w kwietniu strategii do 2028 r. PERN podkreślił m.in., że do tego czasu ma stać się liderem na rynku logistyki surowcowo - produktowej w Polsce. Zapowiedział też dywersyfikację działalności grupy kapitałowej w obszarach chemii płynnej i paliw lotniczych, a także wspieranie dekarbonizacji i zielonej transformacji.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama