Reklama

Wiadomości

Nowy członek rady nadzorczej Orlenu w miejsce Janiny Goss. Szef MAP powołał prof. Popiołka

Autor. Orlen

Minister aktywów państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, powołał w czwartek do rady nadzorczej Orlenu prof. dr hab. nauk prawnych Wojciecha Popiołka, specjalistę prawa cywilnego, międzynarodowego prawa handlowego i prawa spółek – poinformował koncern.

Reklama

Jak podał Orlen, prof. Popiołek został powołany 25 stycznia br. zgodnie z par. 8 statutu koncernu, który mówi, że Skarb Państwa reprezentowany przez podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa jest uprawniony tam do powoływania i odwoływania jednego członka Rady Nadzorczej.

Reklama

Poprzednio miejsce to zajmowała Janina Goss, odwołana przez ministra aktywów państwowych Borysa Budkę w grudniu zeszłego roku. Goss zasiadała w radzie nadzorczej Orlenu od stycznia ubiegłego roku, gdy powołana została tam decyzją Jacka Sasina, ówczesnego szefa resortu aktywów państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa.

W raporcie bieżącym Orlen ogłosił w czwartek, że „25 stycznia 2024 r. Minister Aktywów Państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, działając na podstawie par. 8 ust. 2 pkt 1 statutu spółki powołał z dniem dzisiejszym Pana Wojciecha Popiołka do składu rady nadzorczej Orlen SA”.

Reklama

Czytaj też

Zamieszczając notę biograficzną nowego członka rady nadzorczej koncern wskazał, że Wojciech Popiołek to profesor doktor habilitowany nauk prawnych, urodzony w 1951 r. w Krakowie, w 1972 r. ukończył studia na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie został następnie zatrudniony, kolejno jako asystent, adiunkt i profesor od 1990 r., obecnie w katedrze prawa cywilnego i prawa prywatnego międzynarodowego.

Prof. Popiołek, jak przekazał m.in. Orlen, „prowadzi wykłady, konwersatoria i seminaria z prawa cywilnego, międzynarodowego prawa handlowego, prawa prywatnego międzynarodowego i prawa spółek”, oprócz Uniwersytetu Śląskiego, także na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Handlowej. Koncern zwrócił uwagę, że prof. Popiołek to „opiekun młodej kadry naukowej” – kilkanaście doktoratów pod jego kierunkiem, recenzje w kilkunastu przewodach habilitacyjnych i w ponad 30 przewodach doktorskich, recenzje w kilkunastu postępowaniach o nadanie tytułu profesora”, także autor ponad stu pięćdziesięciu publikacji naukowych.

Jak wspomniał Orlen, prof. Popiołek to również arbiter m.in. Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej - członek Rady Arbitrażowej i Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan, wpisany na listę krajową arbitrów Sądu Arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu, a także m.in. członek Association Henri Capitant, członek Stowarzyszenia Prawa Europejskiego, Polskiego Stowarzyszenia Prawa Prywatnego Międzynarodowego, członek Komitetu Nauk Prawnych PAN oddział w Katowicach, członek oddziału śląskiego Polskiej Akademii Umiejętności, członek Rady Zarządzającej UNIDROIT w latach 2013 - 2018 oraz członek b. Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

Prof. Popiołek od 1998 r. jest radcą prawnym od 1998 r. - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Katowicach, wspólnikiem w kancelarii prawniczej ADP Popiołek, Adwokaci i Radcowie Prawni z siedzibą w Katowicach. Należy jednocześnie do komitetów redakcyjnych czasopism specjalistycznych, jak m.in. „Rejent” czy „Przegląd Prawa Handlowego”. Jest również członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

Czytaj też

Zgodnie ze statutem Orlenu w skład jego rady nadzorczej wchodzi od sześciu do piętnastu członków, w tym przewodniczący. Skarb Państwa reprezentowany przez podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji do niego należących - obecnie Ministerstwo Aktywów Państwowych, ma prawo do powoływania i odwoływania jednego członka rady, a pozostałych powołuje i odwołuje Walne Zgromadzenie.

Po powołaniu prof. Popiołka rada nadzorcza koncernu ma dziewięcioosobowy skład. Pozostali członkowie, powołani przez Walne Zgromadzenie, to: b. minister Skarbu Państwa w latach 2006-2007 i b. prezes spółki w latach 2015-2018 Wojciech Jasiński jako przewodniczący, a także wiceprzewodniczący Andrzej Szumański, sekretarz Anna Wójcik oraz członkowie: Andrzej Kapała, Roman Kusz, Anna Sakowicz-Kacz, Barbara Jarzembowska i Jadwiga Lesisz.

Najbliższe posiedzenie akcjonariuszy Orlenu – Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie odbędzie się 6 lutego. Zostało ono zwołane jeszcze w grudniu zeszłego roku.

W porządku tego posiedzenia pierwotnie znalazły się projekty uchwał dotyczące m.in. wyrażenia zgody na zbycie 100 proc. udziałów w Gas Storage Poland z siedzibą w Dębogórzu oraz wyrażenia zgody na objęcie udziałów w Polskiej Spółce Gazownictwa z siedzibą w Tarnowie. Na wniosek resortu aktywów państwowych porządek obrad został na początku stycznia uzupełniony o punkt „powzięcie uchwał w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej spółki”.

Według spekulacji medialnych zmiany w radzie nadzorczej mogą być wstępem do zmian w zarządzie Orlenu. Według statutu koncernu, rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu spółki, z zastrzeżeniem, że jeden członek zarządu jest powoływany przez podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa, do czasu zbycia przez Skarb Państwa ostatniej akcji spółki, a decyzję o jego odwołaniu podejmuje rada nadzorcza.

W skład zarządu Orlenu, jak zakłada statut spółki, wchodzi od pięciu do jedenastu członków, w tym prezes, wiceprezesi i pozostali członkowie.

Czytaj też

W marcu ubiegłego roku Daniel Obajtek został powołany na prezesa Orlenu na kolejną, trzyletnią kadencję. Decyzję o tym podjął ówczesny minister aktywów państwowych, działający jako podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji spółki należących do Skarbu Państwa. Obajtek jest prezesem i dyrektorem generalnym Orlenu od lutego 2018 r. – na stanowisko to został powołany przez radę nadzorczą spółki, która wcześniej odwołała z tej funkcji Wojciecha Jasińskiego.

Obecny skład zarządu Orlenu jest 11-osobowy. Oprócz Obajtka – prezesa zarządu, zasiadają w nim członkowie: Józef Węgrecki – ds. operacyjnych, Piotr Sabat – ds. rozwoju, Patrycja Klarecka – ds. transformacji cyfrowej, Michał Róg – ds. handlu i logistyki, Armen Artwich – ds. korporacyjnych, a także Jan Szewczak – ds. finansowych, Adam Burak – ds. komunikacji i marketingu, Krzysztof Nowicki – ds. produkcji i optymalizacji oraz Iwona Waksmundzka-Olejniczak – ds. strategii i zrównoważonego rozwoju a także Robert Perkowski – ds. wydobycia.

Z danych publikowanych przez Orlen wynika, że aktualnie Skarb Państwa posiada 49,9 proc. akcji koncernu, Nationale-Nederlanden OFE – 5,4 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni – 44,7 proc. akcji.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze