Reklama

Wiadomości

Niemiecki odwet za kryzys energetyczny? RFN przejmuje rosyjskie rafinerie

Fot. Canva

Rząd przejął w posiadanie oddział Rosnieftu działający na terenie kraju i przekazał go w zarządzanie Federalnej Agencji ds. Sieci - podało niemieckie ministerstwo gospodarki w piątkowym komunikacie.

Poza Rosnieftem Agencja przejęła także niemiecką spółkę RN Refining & Marketing GmbHAgencja, tym samym przejmując udziały w trzech rafineriach - PCK Schwedt w północnej części kraju, oraz MiRo w Karlsruhe i Bayernoil niedaleko Vohburga.

Zarządzanie nad całym sektorem będzie początkowo ograniczone przez sześć miesięcy, a koszty przejęcia będą leżały po stronie Agencji.

Przejecie nastąpiło na podstawie ustawy o bezpieczeństwie energetycznym co ma przeciwdziałać zagrożeniu przerw w dostawach energii. Jak podkreśla resort gospodarki, decyzja ma fundamentalny wpływ na przyszłość rafinerii w Schwedt, która zapewnia stolicy Niemiec  blisko 90 proc. paliwa.

Czytaj też

Decyzji towarzyszy kompleksowy pakiet, który będzie impulsem transformacyjnym dla regionu i wesprze rafinerię w zapewnieniu ropy alternatywnymi szlakami dostaw - czytamy w komunikacie. Do tej pory była ona tłoczona rurociągiem „Przyjaźń".

Rosneft Germany odpowiada za ok. 12 proc. niemieckich mocy przerobowych ropy naftowej, co czyni ją jedną z największych firm zajmujących się przetwórstwem paliwa  w Niemczech

Komentarze