Reklama

Wiadomości

Kto przejmie kontrolę nad rafinerią w Schwedt? Apel lokalnych władz do rządu RFN

Autor. www.pck.de

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke wezwał niemiecki rząd federalny do utrzymania kontroli nad rafinerią PCK w Schwedt przez co najmniej dwa lata. Woidke skierował swoje postulaty do kanclerza Olafa Scholza i ministra gospodarki Roberta Habecka – poinformował we wtorek portal dziennika „Tagesspiegel”, powołując się na ustalenia portalu Maerkische Oderzeitung.

Władze Brandenburgii chcą, aby w sprawę PCK zaangażowały się władze federalne, które po zakończeniu okresu powiernictwa prawdopodobnie całkowicie wywłaszczą rosyjski państwowy koncern Rosnieft, będący do tej pory większościowym właścicielem rafinerii w Schwedt.

Reklama

„Ten krok niesie za sobą ryzyko” – podkreślają władze Brandenburgii, obawiając się, że rozpoczęty przez władze federalne proces wywłaszczenia Rosnieftu stanowi zagrożenie dla PCK. Dlatego premier Brandenburgii domaga się, aby wywłaszczone udziały pozostały w rękach rządu federalnego „przez co najmniej 2 lata”. Dodatkowo chce on utrzymania pełnej gwarancji zatrudnienia przez rząd federalny dla PCK Schwedt.

Czytaj też

Woidke zaznaczył przy tym, że „najwyższym priorytetem” musi być ekonomiczne wykorzystanie możliwości rafinerii na poziomie co najmniej 85 proc. „W tym celu rząd federalny powinien prowadzić negocjacje z właściwymi dostawcami, zabezpieczając w ten sposób funkcjonowanie PCK zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym” – zaakcentował. „Rząd federalny, także jako współwłaściciel, powinien zadbać, aby modernizacja rurociągu Rostock-Schwedt została przeprowadzona niezawodnie i możliwie najszybciej” – dodał premier Brandenburgii.

Reklama

Stanowisko Woidkego poparli parlamentarzyści lewicy z Bundestagu i Landtagu, od dawna wzywający do znacjonalizowania rafinerii. Dyskutowana jest też opcja zakupu przez Brandenburgię 37,7 proc. akcji, wystawionych na sprzedaż przez brytyjski Shell.

Z ustaleń niemieckich mediów (Maerkische Oderzeitung i „Tagesspiegel”) wynika, że 8 lutego Woidke zwrócił się do rządu federalnego, aby ten „poważnie przeanalizował wszystkie opcje procedury sprzedaży” Rosnieftu, niezależnie od toczącego się postępowania w sprawie wywłaszczenia.

Czytaj też

„Rząd krajowy zwraca uwagę, że projekty transformacji rafinerii w Schwedt wymagają długoterminowej, rentownej i zrównoważonej struktury właścicielskiej. Należy za wszelką cenę unikać ryzyka, wynikającego z długotrwałych procedur prawnych, które mogłoby utrudniać inwestycje lub zniechęcać partnerów” – podkreślił również Woidke.

Michael Kellner, sekretarz stanu w federalnym ministerstwie gospodarki potwierdził, że „zawarto wiarygodne porozumienia z polskim rządem na najwyższym szczeblu politycznym w sprawie dostaw dodatkowych ilości ropy naftowej”.

Reklama

Odnosząc się do obaw PCK, związanych z ryzykiem dla działalności operacyjnej w trakcie procesu wywłaszczenia, Kellner „w imieniu rządu federalnego zagwarantował płynne przejście” – dowiedział się „Tagesspiegel”.

Czytaj też

„Polska bardzo pomogła w przeszłości w zapewnieniu dostaw ropy we wschodnich Niemczech” – powiedział kilka dni temu minister gospodarki Robert Habeck. Dodał też, że „w ostatnich tygodniach ponownie nasiliły się rozmowy z Polską na temat dalszego wsparcia rafinerii”.

Rosyjski Rosnieft jest właścicielem większościowym brandenburskiej rafinerii PCK w Schwedt, a rząd federalny kontroluje obecnie 54 proc. akcji. 10 marca wygasa powiernictwo niemieckiego rządu dla udziałów Rosnieft w PCK – nie ma do tej pory potwierdzenia, czy istniejące od września 2022 roku powiernictwo zostanie przedłużone.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama