Wiadomości
Shell sprzedaje udziały w rafinerii Schwedt. Kupcem – brytyjski Prax
Transakcja, choć zaskakująca, nie rozwiąże problemów Berlina. Większościowymi udziałowcami w rafinerii pozostają spółki zależne rosyjskiego Rosnieftu.
Paliwowy koncern Shell poinformował, że wycofuje się z PCK Schwedt, niemieckiej rafinerii położonej niedaleko granicy z Polską. Sprzeda 37,5 proc. swoich udziałów brytyjskiej Prax Group. Jak donosi agencja Reutera, Shell oczekuje, że sfinalizuje transakcję w pierwszej połowie 2024 r.
Prax nie jest specjalnie znany na rynku, dlatego ogłoszenie, że to brytyjska spółka kupi mniejszościowe udziały w rafinerii, wywołało zaskoczenie. Do publicznej wiadomości nie podano też innych szczegółów transakcji.
Czytaj też
Dla PCK Schwedt to dobra informacja, ale sprawa rafinerii nadal może wywoływać ból głowy w Berlinie. Schwedt odpowiada za blisko 90 proc. dostaw paliwa w kraju.
Większościowe udziały w Schwedt (ponad 54 proc.) wciąż są w rękach spółek zależnych rosyjskiego Rosnieftu. Po wybuchu wojny w Ukrainie niemiecki rząd zastanawiał się, jak ten problem rozwiązać. Na razie – przy protestach Rosnieftu – przedłuża zarząd powierniczy nad spółkami-córkami rosyjskiej firmy. Najpierw rafineria trafiła pod kuratelę rządu, później do Federalnej Agencji Sieci (BNetzA).
Nie jest tajemnicą, że przejęciem udziałów po Rosniefcie są lub były zainteresowane polskie spółki: Orlen i Unimot.