Reklama

Wiadomości

Derusyfikacja rafinerii Schwedt coraz bliżej. Niemieckie media: udziały może przejąć polska spółka

Niemiecka rafineria w Schwedt. Fot. pck.de
Niemiecka rafineria w Schwedt. Fot. pck.de

Jak podaje niemiecki Business Insider, Federalne Ministerstwo Gospodarki ma zająć się wywłaszczeniem większościowych udziałów Rosnieftu z rafinerii PCK w Schwedt. Niemieckie media sugerują, że część z tych udziałów mogłaby trafić do jednej z polskich spółek.

Reklama

Według źródeł zaznajomionych ze sprawą, decyzja ma zostać najpóźniej podjęta na początku marca przed upływem terminu sprawowania zarządu powierniczego nad obiektem przez niemiecki rząd. Niemieckie media sugerują z kolei, że ministerstwo rozważa możliwość sprzedaży udziałów również do Polski, jednak nie przedstawiło jeszcze konkretnej propozycji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rosyjski koncern naftowy jest większościowym właścicielem rafinerii PCK w Schwedt i poprzez dwie spółki zależne posiada ok. 54% udziałów. Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, zarząd powierniczy nad spółkami sprawuje Federalna Agencja Sieci (niem. Bundesnetzagentur). We wrześniu ub. roku, niemieckie ministerstwo gospodarki podjęło decyzję o przedłużeniu o okres 6 miesięcy pełnomocnictwa zarządu powierniczego nad Rosneft Deutschland GmbH oraz RN Refining & Marketing GmbH, aby zabezpieczyć stabilność produkcji tej ważnej dla Niemiec rafinerii. Zaopatruje ona bowiem w paliwa stolicę państwa, region północno-wschodnich Niemiec oraz cześć zachodniej Polski.

Decyzję rządu popiera niemiecka Lewica. Poseł do Bundestagu Christian Görke w rozmowie z niemiecką agencją prasową stwierdził, że „propozycja przejęcia przez rząd federalny udziałów Rosniefti w PCK jest jak najbardziej słuszna, logiczna i od dawna spóźniona”. Dodał, że frakcja od dawna wzywała do całkowitego przejęcia obiektu przez państwo, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw w Niemczech Wschodnich, a przekształcenie PCK w ekologiczną rafinerię, zapewni w dłuższej perspektywie 4000 miejsc pracy w północno-wschodniej Brandenburgii. Jego zdaniem, przejęte udziały powinny zostać połączone z niemieckim SEFE oraz Uniperem. Ministerstwo Gospodarki na tym etapie odmówiło udzielenia komentarza w sprawie.

Czytaj też

Już we wrześniu 2022 roku polskie media branżowe obiegła informacja, że kupnem udziałów w niemieckiej rafinerii może być zainteresowany Orlen. Prezes koncernu Daniel Obajtek, w rozmowie z Rzeczpospolitą stwierdził wówczas, że bez wyjaśnienia kwestii rosyjskich udziałów w rafinerii, z dystansem będzie podchodzić do transakcji. „Z zainteresowaniem patrzymy na rafinerię Schwedt, ale musi być spełnionych kilka czynników. Po pierwsze ktoś musi chcieć ją sprzedać, a po drugie wciąż jest tam akcjonariat rosyjski. Czekamy na to, jak ten akcjonariat będzie wyglądał i jak zachowa się rząd niemiecki” – stwierdził Obajtek.

Reklama

Komentarze

    Reklama