Reklama

Wiadomości

Dzieje się w polskim offshore wind. Decyzje dla Equinora i Polenergi, a także RWE

Morska farma wiatrowa, zdj. ilustracyjne
Morska farma wiatrowa, zdj. ilustracyjne
Autor. mat. prasowe / Equinor

Wojewoda pomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla infrastruktury do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej RWE. Tego samego dnia o innym, ważnym rozstrzygnięciu poinformowały Equinor i Polenergia, które doczekały się decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej.

„Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III” – poinformowały 1 lutego Polenergia i norweski Equinor, które rozwijają razem projekty offshore wind (morska energetyka wiatrowa) na Bałtyku.

Decyzje dla infrastruktury przyłączeniowej Bałtyk II i Bałtyk III

Decyzja RDOŚ jest ważna dla planów spółki należącej do Dominiki Kulczyk i norweskiego energetycznego giganta. Już w 2019 roku wydano decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej dla farm Bałtyk II i III, ale inwestorzy z powodu zmian w projekcie zawnioskowali o wydanie nowej. Zmodyfikowano m.in. lokalizacje miejsc wyprowadzenia linii kablowych z morza na ląd.

Reklama

Cytowany w komunikacie Michał Kołodziejczak, prezes Equinor w Polsce, przekonuje, że uzyskanie decyzji to „niezwykle istotny kamień milowy”, który pozwoli firmom wejść w kolejną fazę realizacji przedsięwzięcia, w tym rozpoczęcia starań o pozwolenia na budowę morskich farm.

Czytaj też

Equinor i Polenergia zakładają, że uruchomią dwie morskie farmy wiatrowe na Bałtyku w roku 2027. Łączna moc elektrowni wyniesie 1440 MW. Wiatraki będą zlokalizowane około 37 i 22 km od brzegu, na wysokości Ustki oraz Łeby.

RWE z decyzją lokalizacyjną dla stacji elektroenergetycznej dla morskich wiatraków

Tego samego dnia dobre wieści na temat swojego projektu offshore wind przekazało niemieckie RWE. „Wojewoda Pomorski wydał decyzję w sprawie lokalizacji inwestycji w zakresie zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, należącej do RWE” – poinformowała spółka.

Reklama

Decyzja wojewody jest prawomocna i ostateczna, dotyczy m.in. budowy lądowej stacji elektroenergetycznej i towarzyszącej jej infrastruktury. Wcześniej RWE uzyskało decyzję środowiskową.

Wiatrowa elektrownia F.E.W. Baltic II będzie dysponować 350 MW mocy zainstalowanej. Turbiny zostaną zamontowane ponad 50 km od brzegu, na północ od Ustki.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama