Reklama

Wiadomości

Eksport ropy z Zatoki Meksykańskiej bije rekordy

Autor. Unsplash

Eksport ropy z Zatoki Meksykańskiej w drugim kwartale tego roku może osiągnąć rekordowy poziom  3,3 mln baryłek dziennie, informuje Reuters. Europa kupuje amerykański surowiec, by załatać dziurę po wprowadzeniu embarga na rosyjską ropę.

Reklama

Jak podaje Reuters, eksport surowca w Stanach Zjednoczonych znacznie się zwiększył po rządowej decyzji uwolnienia 180 mln baryłek ropy z krajowych rezerw strategicznych.

Reklama

Ponad 95% całego eksportu ropy z USA przechodzi przez porty w Corpus Christi, Houston, Beaumont, Port Arthur i Luizjana. Według analiz, wysyłka do Europy osiągnie poziom 1,4 mln baryłek w drugim kwartale 2022 roku. Oznacza to o 30% więcej niż w roku ubiegłym.

Czytaj też

Jak się okazuje, równolegle eksport do azjatyckich krajów miał spaść poniżej miliona baryłek ropy dziennie. Jednak zwiększone zakupy Europy z nadwyżką rekompensują różnicę sprzedaży do Azji.

Reklama

Administracja Bidena bada sposoby zmniejszenia cen benzyny dla amerykanów i, jak donoszą media, w grę wchodzi także całkowity lub częściowy zakaz eksportu ropy. Jednak nie brakuje głosów przeciwnych tej decyzji twierdząc, że taka decyzja nie przyniosłaby oczekiwanych efektów i zaszkodziłby to relacjom z kluczowymi państwami.

Reklama

Komentarze

    Reklama