Reklama

Wiadomości

Aktywiści klimatyczni zablokują inwestycję wartą miliardy dolarów? BLM się waha

Autor. Unsplash

Amerykańska administracja opublikowała w środę ostateczne oświadczenie dotyczące wpływu na środowisko prowadzonego na Alasce projektu Willow Oil. Decyzji sprzeciwiają się aktywiści klimatyczni, którzy zapowiedzieli blokadę inwestycji.

Reklama

Amerykański koncern ConocoPhillips tłumaczy, że położony na północy Alaski projekt mógłby dostarczyć ok. 160 tysięcy baryłek ropy dziennie, a szacunkowe analizy wskazują, że złoże to może skrywać między 400 do nawet 750 milionów baryłek ropy. Delegacja stanowa amerykańskiego Kongresu jest przekonana, że nowa inwestycja warta nawet 8 miliardów dolarów stworzy potrzebne nowe miejsca pracy dla mieszkańców i w znaczącym stopniu przyczyni się do poprawy krajowego bezpieczeństwa energetycznego.

Reklama

Projekt Willow Oil został ogłoszony w 2017 roku. Trzy lata później administracja ówcześnie prezydującego Donalda Trumpa zatwierdziła kontynuację projektu, jednak sąd okręgowy na Alasce odrzucił w 2021 roku federalne pozwolenia na odwierty twierdząc, że przegląd środowiskowy nie uwzględnił pełnego wpływu na flor i faunę regionu oraz nie zostały również przedstawione inne opcje, które byłyby mniej szkodliwe dla środowiska.

Czytaj też

W 2022 roku amerykańskie biuro gospodarki gruntami (The Bureau of Land Management, BLM) przedstawiło poprawiony projekt analizy środowiskowej uwzględniający przeprowadzenie trzech odwiertów, a nie pięciu, do czego dążył koncern ConocoPhillips. Władze spółki podkreślają, że rozwój mniej niż trzech odwiertów może stać się ekonomicznie nieopłacalny biorąc pod uwagę wysokie koszty operacyjne na północy stanu. Jednak ostateczna decyzja co do kształtu projektu należy do sekretarz zasobów wewnętrznych Deb Haaland, której prawo umożliwia nałożenie dodatkowych ograniczeń na inwestycję.

Reklama

Ostatni federalny raport opublikowany przez BLM sugeruje przeprowadzenie czterech odwiertów zamiast pięciu, a kolejne decyzje powinny zostać odroczone do momentu pojawienia się dodatkowej analizy wpływu na środowisko. Jednocześnie podkreśla, że mniejsza liczba odwiertów znacząco zmniejszyłaby ryzyko uszczerbku lokalnych ekosystemów poprzez ograniczenie zużycia słodkiej wody i zmniejszenie całkowitej długości powstałych rurociągów.

Czytaj też

Jak podaje Bloomberg, ostatnia federalna decyzja środowiskowa nie spotkała się to z aprobatą organizacji klimatycznych, które podkreślają, że projekt stoi zupełnie naprzeciw ambitnemu programowi klimatycznemu zapowiadanego przez urzędującego prezydenta Joe Bidena. Agencja prasowa podaje, że aktywiści zamiast próbować całkowicie zablokować projekt, planują podjąć działania zmierzające w kierunku zatwierdzenia projektu na mniejszą, nieopłacalną finansowo skalę.

Ostateczna decyzja co do powstania projektu ma zapaść za miesiąc, jednak BLM wskazuje, że zatwierdzenie projektu wcale nie jest przesądzone.

Reklama

Komentarze

    Reklama