Reklama

Ropa

W USA piąty tydzień zwyżek cen ropy

Fot. Jonathan Cutrer / Flickr
Fot. Jonathan Cutrer / Flickr

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana po ponad 73 USD/b; surowiec zaliczy już 5. z kolei tydzień ze zwyżką notowań, po najdłuższym paśmie wzrostów tygodniowych cen od XI 2020 - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 73,32 USD, wyżej o 0,03 proc. 

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 75,57 USD za baryłkę, wyżej o 0,01 proc.

Inwestorzy przygotowują się do posiedzenia krajów OPEC+, które 1 lipca na spotkaniu ocenią sytuację na rynkach paliw i zdecydują o wielkości dostaw ropy.

Reklama
Reklama

Delegaci na to spotkanie poinformowali, że nieformalne dyskusje w ramach OPEC+ już trwają. 

Rosja rozważa propozycję dalszego zwiększania produkcji ropy przez kraje sojuszu w reakcji na coraz bardziej napiętą sytuację na globalnych rynkach paliw. 

Moskwa może złożyć propozycję, aby grupa złagodziła globalny deficyt dostaw ropy poprzez podwyższenie produkcji - informują anonimowi rosyjscy urzędnicy zaznajomieni z tą sprawą. 

Inne kraje z sojuszu OPEC+ również zastanawiają się nad potencjalną podwyżką podaży ropy w sierpniu, chociaż na razie nie ma mowy o konkretnych liczbach.

Arabia Saudyjska, de facto lider w sojuszu OPEC+, obok Rosji, jak dotąd nie dała wyraźnego sygnału co do stanowiska, jakie zajmie podczas przyszłotygodniowego posiedzenia OPEC+. 

Królestwo zazwyczaj ostrożnie podchodzi do wycofywania cięć przez OPEC+, a minister energii Arabii - Abdulaziz bin Salman - wskazał, że chce zobaczyć wyraźne dowody silnego ożywienia popytu na paliwa przed przywróceniem na rynki większych dostaw ropy. 

Analitycy Goldman Sachs Group Inc. szacują, że na rynku ropy obecnie deficyt tego surowca wynosi 3 mln baryłek dziennie.

"Na rynkach nastąpiło szybkie ożywienie popytu i jest presja na OPEC+, aby wypuścił więcej baryłek ropy - w przeciwnym razie będziemy mogli zobaczyć 80 USD za baryłkę już w przyszłym miesiącu" - ocenia Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp. 

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na NYMEX zyskała 0,3 proc., a Brent na ICE zdrożała o 0,5 proc. i jest wyceniana najwyżej od X 2018 r. 

W tym tygodniu WTI zdrożała o 2,5 proc.(PAP Biznes) 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama