Reklama

Ropa

W 2020 roku pomimo pandemii Chiny sprowadzą więcej ropy

Fot. Philip Jägenstedt / Flickr

Pomimo zawirowań wywołanych pandemią koronawirusa w skali całego roku 2020 import ropy naftowej do Chin wzrośnie o ok. 2% - informuje agencja Reutera.

Analitycy związani z China National Petroleum Corporation (CNPC), na których powołuje się agencja, uważają że w bieżącym roku należy spodziewać się wzrostu zarówno importu ropy do Państwa Środka (+2% r/r), jak i krajowego zapotrzebowania na surowiec (+1-2% r/r).

Powyższe prognozy, choć niespecjalnie imponujące, warte są odnotowania, ponieważ dotyczą roku, w którym zarówno chińska, jak i światowa gospodarka zmagają się ze skutkami pandemii.

Analitycy CNPC twierdzą ponadto, że popyt na produkty naftowe w Chinach spadnie po raz pierwszy od 2000 r. - o około 5%.

W ujęciu generalnym dane napływające z Pekinu są jednak coraz bardziej optymistyczne. Dla przykładu - zapotrzebowanie na ropę naftową wróciło już do poziomu obserwowanego przed pandemią. Obecnie popyt na ropę w Państwie Środka wynosi ok. 13 milionów baryłek dziennie. Dla porównania, w maju 2019 było to 13,4 mln b/d, zaś w grudniu 2019 - 13,7 mln b/d.

Komentarze