Reklama

Ropa

USA: Spadają notowania ropy

Fot. Steven Straiton / Flickr
Fot. Steven Straiton / Flickr

Notowania ropy w USA spadają o ponad 1 proc. We wtorek tracą na wartości wszystkie surowce w reakcji na mocną wyprzedaż na rynkach akcji, która przeniosła się też na giełdy paliw i metali - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,29 USD, po zniżce o 86 centów, czyli 1,3 proc.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 68 centów, czyli 1 proc., do 66,94 USD za baryłkę.

Na rynkach akcji - po silnych spadkach indeksów w poniedziałek w USA - w Azji we wtorek bardzo mocne spadki giełdowych wskaźników - od Japonii po Hongkong - po ponad 4 proc.

Wyprzedaż przeniosła się też na rynki paliw i metali - tanieje ropa, na wartości traci też miedź.

Notowania ropy mają jeszcze jednego "mocnego przeciwnika" - to producenci ropy z łupków w USA.

Jak wynika z danych firmy Baker Hughes, w ubiegłym tygodniu w USA liczba nowych wiertni ropy z łupków wzrosła do najwyższego poziomu od 6 miesięcy. Liczba tych wiertni wynosi teraz 765 i jest najwyższa od 11 sierpnia 2017 r. 

To może sygnalizować, że produkcja ropy za Oceanem jeszcze wzrośnie, a już teraz wynosi ona ponad 10 mln baryłek dziennie - najwyżej od ponad 40 lat.

"Na rynkach ropy głównym +motorem+ wyprzedaży jest obawa o rosnącą produkcję surowca w USA" - wskazuje Ric Spooner, analityk CMC Markets w Sydney.

"Nerwowość jest też wyższa przez tą przetaczająca się przez globalne rynki akcji wyprzedaż" - dodaje.

Od grudnia 2017 ceny ropy w USA są powyżej 60 dolarów za baryłkę.

(PAP Biznes/jk)

Reklama

Komentarze

    Reklama