• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

USA nałożyły sankcje na kapitanów pięciu tankowców

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Stany Zjednoczone objęły sankcjami kapitanów pięciu tankowców, które w minionych tygodniach dostarczały m.in. paliwo do Wenezueli.

„Departament Skarbu weźmie na cel każdego, kto popiera irańskie próby uniknięcia amerykańskich sankcji” -  oświadczył sekretarz skarbu Steven T. Mnuchin. W jego opinii „Wsparcie reżimu irańskiego dla autorytarnego i skorumpowanego reżimu w Wenezueli jest niedopuszczalne”. Dodał, że USA będą nadal podejmować próby zakłócania tej współpracy.

Sankcjami zostali objęci dowódcy takich jednostek jak: Clavel, Petunia, Fortune, Forest i Faxon. Ich aktywa znajdujące się w USA mają zostać zablokowane, nie będą mieć również możliwości operowania na wodach Stanów Zjednoczonych.

Departament Skarbu przypomina, że każdy kto naruszy obostrzenia, umożliwiając w/w osobom jakiekolwiek transakcje lub działalność na terytorium USA, może również zostać objęty sankcjami.

W tym miejscu warto wspomnieć, że na początku czerwca sankcjami objęto takie firmy jak: Afranav Maritime, Adamant Maritime, Sanibel Shiptrade oraz Seacomber. Pierwsze trzy mają swoje siedziby na Wyspach Marshalla, natomiast czwarta w Grecji. Zostały one oskarżone o transport wenezuelskiej ropy naftowej w okresie pomiędzy lutym a kwietniem br.

„Firmy te transportują ropę, która została skradziona wenezuelskiemu narodowi” - mówił wówczas Mike Pompeo, sekretarz stanu USA.

Amerykańskie obostrzenia doprowadziły do tego, że w maju br. eksport ropy z Wenezueli był najniższy od roku 2003. Harmonogram prac PDVSA na czerwiec wskazuje, że sytuacja raczej nie ulegnie zmianie.

Komentarze