• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Ulubiony Niemiec Putina: "Królewskie" wynagrodzenie Gerharda Schrödera

Fot. Tim Reckmann / Flickr
Fot. Tim Reckmann / Flickr

Rosnieft poinformował, że Gerhard Schröder został ponownie wybrany przewoniczącym rady dyrektorów spółki. Niemiecka gazeta „Der Spiegel” twierdzi, że były kanclerz będzie za swoją pracę wynagradzany „po królewsku”.

Media donoszą, że pomimo kryzysu, który dotknął branżę naftową, wynagrodzenie Schrödera nie uległo zmianie. Były kanclerz, za promowanie interesów ekonomiczno-politycznych Kremla będzie otrzymywał 600 tysięcy euro rocznie.

Gerhard Schröder w latach 1998 - 2005 pełnił funkcję kanclerza Republiki Federalnej Niemiec. Tuż przed zakończeniem swojej pracy na tym stanowisku podpisał umowę dotyczącą budowy gazociągu Nord Stream. I nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że niedługo później objął stanowisko w radzie nadzorczej konsorcjum, które odpowiadało za jego realizację.

Schröder jest uważany za bliskiego przyjaciela Władimira Putina. Wielokrotnie krytykowano go za wykorzystywanie pozycji politycznej do lobbowania na rzecz rosyjskich interesów - nierzadko stojących w sprzeczności z bezpieczeństwem energetycznym Unii Europejskiej. Odpowiadając na krytykę zwykł twierdzić, że to co robi po zakończeniu służby publicznej jest jego prywatną sprawą.

Komentarze