Ropa

UE będzie dyskutować na temat sankcii wymierzonych w rosyjski przemysł naftowy

Fot. AndrzejRembowski/Pixabay

Szef unijnej dyplomacji poinformował, że liderzy UE będą dyskutować na temat sankcji skierowanych przeciwko rosyjskiemu przemysłowi naftowemu. Ma to być jedna z form odpowiedzi Zachodu na wywołaną przez Rosję wojnę przeciwko Ukrainie.

"Ministrowie krajów członkowskich przedyskutują możliwości ws. ograniczeń na rosyjski sektor energetyczny i paliwowy" - stwierdził polityk.

Nieco wcześniej litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis zaproponował omówienie pakietu sankcji wobec rosyjskiego sektora energetycznego, w tym branży naftowej.

„UE nie może wykazywać >zmęczenia< w związku z nałożeniem sankcji na Rosję oraz udzieleniem pomocy i wsparcia Ukrainie. Byłby to zły sygnał” - przekonywał Litwin. Dodał, że należy podjąć dyskusję o „sankcjach wobec sektora energetycznego Rosji, w szczególności przemysłu naftowego”.

Szef litewskiego MSZ dodał, że kraje, które pomagają putinowskiemu reżimowi omijać sankcje, same mogą zostać ukarane: „Jest politycznie konieczne, aby każdy kraj wiedział, że pomoc Rosji w obchodzeniu sankcji może prowadzić do nałożenia takich samych przeciwko niemu”.

Komentarze