Reklama

Ropa

Shell zamknie rafinerię w Luizjanie

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Royal Dutch Shell zamknie rafinerię Convent w Luizjanie po tym, jak nie udało się znaleźć nabywcy obiektu - informuje Bloomberg, powołując się na oświadczenie firmy.

Działanie to, które ma zostać zakończone przed końcem miesiąca, jest zgodne z planami Shell dotyczącymi zmniejszenia liczby obsługiwanych przez niego rafinerii z 14 do 6 w ciągu najbliższych czterech lat. Plany z kolei są częścią strategii odchodzenia od podstawowej działalności na rzecz alternatywnych źródeł energii.

Koncern "zainwestuje w podstawowy zestaw wyjątkowo zintegrowanych zakładów produkcyjnych, które są również strategicznie usytuowane pod kątem przejścia na niskoemisyjną przyszłość" - powiedział Shell w oświadczeniu. "Kluczową zaletą tych głównych lokalizacji będzie również dalsza integracja z centrami handlowymi Shell oraz produkcja większej ilości chemikaliów i innych produktów wpisujących się w niskoemisyjną przyszłość".

W zeszłym roku Shell sprzedał swoją rafinerię w Martinez PBF Holding Company za miliard dolarów, ale w zeszłym roku ropa była znacznie droższa niż obecnie, a popyt na ropę i produkty naftowe nie był obniżony przez pandemię koronawirusa.

Rafineria Convent ma zdolność przerobową 211 100 baryłek ropy dziennie i wydaje się, że żadna inna firma prowadząca działalność na rynku niższego szczebla nie jest zainteresowana dodatkowymi mocami rafineryjnymi. Wręcz przeciwnie, jak wskazuje Bloomberg, rafinerie zamykają obiekty w odpowiedzi na spadek popytu. Phillips 66 i Marathon Petroleum mają plany zamknięcia rafinerii, a także plany przekształcenia innych zakładów rafinacji w miejsca produkcji biodiesla.

Shell ze swojej strony chce zachować rafinerie, które mają również jednostki petrochemiczne, w tym jedną w Luizjanie, po jednej w Teksasie, po jednej w Niemczech i Holandii, po jednej w Singapurze i po jednej w Kanadzie.

Komentarze