Reklama

Ropa

Shell zamierza przenieść siedzibę do Wielkiej Brytanii

Fot. flickr
Fot. flickr

Koncert naftowo-gazowy Shell zamierza przenieść swoją siedzibę z holenderskiej Hagi do brytyjskiego Londynu - poinformowała spółka w poniedziałek. Rząd Holandii jest niezadowolony z propozycji, nad którą akcjonariusze firmy zagłosują 10 grudnia.

"Jestem niemile zaskoczony tą propozycją" – powiedział w poniedziałek dziennikarzom holenderski minister gospodarki Stef Blok. Dodał, że rozmawia z kierownictwem Shella na temat konsekwencji tej decyzji dla miejsc pracy i "zrównoważonego rozwoju".

Shell przekonuje, że zmiana ma usprawnić działanie koncernu, a do Londynu przeprowadzi się jedynie ścisłe kierownictwo, m.in. dyrektor generalny Ben van Beurden i dyr. ds. finansowych Jessica Uhl.

"Mam świadomość, że to nie brzmi dobrze w Holandii, ale chciałbym podkreślić, że uproszczenie struktury jest konieczne dla realizacji naszej strategii" – mówi Ben van Beurden, cytowany przez dziennik "Algemeen Dagblad".

"To ogromna strata dla Holandii" – uważa stowarzyszenie przedsiębiorców VNO NCW. Według niego przeniesienie siedziby Shella pogorszy holenderski klimat biznesowy. 

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. AB

  Nakładaj wzięte z czapy, na napędzające twoją gospodarkę i niezbędne do twojego funkcjonowania paliwa kopalne. Dziw się, że firmy zajmujące się ich wydobyciem ci uciekają... buhahaha.

  1. Po czwarte atom

   Po kryzysie gazowym widać że UE przesadziła z tempem odchodzenia od paliw kopalnych. Do tego Niemcy odeszły od atomu. Króluje ideologia, a nie pragmatyzm i zdrowy rozsądek.

 2. Jan z Krakowa

  Bo GB mimo wszystko ma rozsądny establishment (roboczo tutaj przyjmuję: rząd aktualny plus opozycja plus sfery przemysłowe i gospodarcze) i po wielu latach członkostwa w UE uznali, że bycie członkiem tej organizacji jest szkodliwe (dla wszystkich krajów oczywiście jest) dla interesów ich kraju i wystąpili. Robili inne błędy, o czym pisze Szept, no ale przecież są właśnie racjonalni i wystąpili. Mają zaplecze: Commonwealth, Stany, itd. Zresztą bez tego zaplecza też by się lepiej rozwijali od UE. Jeszcze pisano, że firmy z City przeniosą się do Frankfurtu. Właśnie to widać:)

 3. Szept

  Zaraz czy to nie formy z Londynu miały uciekać do Holandii??? przynajmniej tak wieścili wszyscy nasi specjaliści. Anglia ma masę problemów, które głównie zostały wygenerowane durną polityką zatrudnieniową jej rządu, ale wystarczy spojrzeć na planowany wzrost PKB w 2021 roku w Anglii i np. Niemczech (Angielski przewie 2 razy większy) żeby się przekonać która strefa radzi sobie lepiej.

Reklama