Reklama

Ropa

Sankcje uderzają w kolejną rosyjską firmę - musi sprzedać strategiczną rafinerię

Autor. eflon / Flickr

Zachodnie sankcje zmusiły rosyjski Łukoil do sprzedaży największej włoskiej rafinerii. Jak podaje Reuters bliskimi przejęcia zakładu są Amerykanie.

Reklama

Rafineria, o której mowa, zlokalizowana jest na Sycylii. Zainteresowana jej zakupem jest amerykańska firma Crossbridge. Reuters informuje, że w transakcję wspiera zarejestrowany w Szwajcarii Vitol. Źródła agencji twierdzą, że wartość negocjowanej umowy może sięgnąć 1,5 miliarda euro - zastrzegając jednak, że może ona jeszcze ulec zmianie.

Reklama

ISAB, o ten zakład bowiem chodzi, odpowiada za około 20% włoskiego przerobu ropy naftowej. Reuters podkreśla również jego bardzo istotną funkcję społeczno-ekonomiczną, ponieważ zatrudnia ok. 1000 osób na obszarze zmagającym się z kryzysem gospodarczym.

Przywoływane w materiale źródła dodają, że groźba objęcia firmy zarządem powierniczym pozytywnie wpłynęła na tempo procesu negocjacyjnego. Jej szef oświadczył jednak, że nie uważa takiego podejścia Włochów „ani za uczciwe, ani za korzystne”.

Reklama

Nie bez znaczenia pozostaje z pewnością także fakt, że rafineria ISAB to łakomy kąsek, ponieważ jej przychody mogą przekroczyć w tym roku 10 miliardów euro. Wszystko dzięki znacznie wyższym cenom benzyny i oleju napędowego. Do tej pory przetwarzała jednak rosyjską ropę, więc po wejściu w życie kolejnego pakietu sankcji jej sytuacja stała się skomplikowana.

Reuters przypomina na zakończenie, że prawo do zawetowania transakcji ma włoski rząd. Przyczyną mogą być tutaj obawy o utrzymanie miejsc pracy lub bezpieczeństwo funkcjonowania strategicznych podmiotów.

Reklama

Komentarze

    Reklama