Rosyjsko-saudyjskie konsultacje na szczycie OPEC

16 stycznia 2018, 18:53
prod
Fot. PRODennis Jarvis/Flickr

Rosyjski minister energetyki, Aleksander Nowak, poinformował, że ma w planach szereg dwustronnych konsultacji w ramach komitetu zajmującego się monitorowaniem porozumienia OPEC o ograniczeniu produkcji ropy. 

Nowak nie wyklucza spotkania m.in. ze swoim saudyjskim odpowiednikiem, Khalidem Al-Falihem, przedstawicielem najważniejszego państwa w kartelu. „Niewątpliwie, myślę, że będziemy mieli taką możliwość, zwykle organizujemy takie dwustronne spotkania w czasie spotkań ministerialnych” - powiedział RIA Novosti szef rosyjskiego resortu energetyki.

Najbliższe posiedzenie ministerialnego komitetu zajmującego się monitorowaniem wdrażania porozumienia z Wiednia, odbędzie się w Omanie, w dniach 21-22 stycznia. 

Zdaniem Aleksandra Nowaka Rosja jest gotowa podjąć dyskusję o wycofaniu się z umowy, jeśli rynek zostanie zrównoważony. 

Warto nadmienić, że Rosja i Arabia Saudyjska zamierzają nawiązać współpracę w ramach projektów dotyczących produkcji skroplonego gazu ziemnego - taka decyzja zapadła podczas posiedzenia komisji międzyrządowej, w której zasiadają przedstawiciele obydwu krajów.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Stirlitz
środa, 17 stycznia 2018, 14:52

Rosji jak widać brakuje kasy na nowe czołgi oraz bombardowanie szpitali w Syrii, więc szykuje kolejną zmowę cenową, która w normalnym świecie byłaby karana, ale jak widać mafii rosyjskiej się dużo wybacza.

yaro
środa, 17 stycznia 2018, 12:25

Wszystko wskazuje na to, że na naszych oczach upada jedna z bardziej optymistycznych i odważnych hipotez ostatnich lat - ta o taniej ropie, która miała być wiecznie tania z powodu wejścia na rynek nowej konkurencji ze strony amerykańskich łupków. Koniec łupkowych złudzeń Przez parę lat – do 2014 do połowy ubiegłego roku faktycznie tak było. Ale dziś notowania ropy wyglądają już zupełnie inaczej. Nie wróciliśmy jeszcze do notowań powyżej 100 dolarów za baryłkę, sprzed łupkowej rewolucji, ale do dołka sprzed dwóch lat na poziomie 26 dolarów też jest już bardzo daleko. Ropa podrożała o 50 procent od czerwca ubiegłego roku. Najpierw był to efekt porozumienia kartelu OPEC z Rosją o ograniczeniu produkcji. Przy czym było to bardzo cwane ograniczenie – i Arabia i Rosja przed jego zawarciem zwiększyły produkcję prawie do maksimum, po czym zobowiązały się, że nie będą jej dalej zwiększać. Na rynku zrobiło to wrażenie, ale de facto np. Rosja i tak dużo więcej nie dałaby rady wyprodukować. ____ polecam wszystkim ostatnie zdanie - jak jak łatwo tu na forum wielo dało się zmanipulować o niemocy Rosji

Tweets Energetyka24