• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Rośnie uzależnienie Rosji od sprzedaży ropy i gazu

Fot. Jonathan Cutrer / Flickr
Fot. Jonathan Cutrer / Flickr

Z danych opublikowanych przez Izbę Obrachunkową Federacji Rosyjskiej wynika, że w bieżącym roku wzrosła zależność Moskwy od dochodów osiąganych dzięki sektorowi naftowo-gazowemu.

W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wpływy związane z ropą i gazem stanowiły ponad jedną trzecią łącznych wpływów do budżetu państwa. Najnowsze dane mówią tutaj o udziale na poziomie 34,5%, czyli 5,3% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.  

Reklama
Reklama

Raport z wykonania budżetu federalnego w okresie styczeń - wrzesień wskazuje, że wielkość wpływów budżetowych związanych z sektorem oil&gas wyniosła 6,185 bln rubli, czyli o 2,3 bln więcej r/r. Eksperci wskazują, że podstawowym czynnikiem wpływającym na tę zmianę był wzrost podatku od wydobycia oraz ceł eksportowych na węglowodory. Nie bez znaczenia pozostawały tutaj również takie kwestie jak rosnące notowania surowców na globalnych rynkach oraz słabość rubla.

Od 1 stycznia 2021 rosyjskie władze zniosły szereg wyłączeń i przywilejów związanych z reżimem podatkowym obowiązującym branżę wydobywczą.

Komentarze