Reklama

Ropa

Rosja znacząco ogranicza eksport ropy z zachodnich portów

Autor. joecabby2011 / Flickr

Reuters informuje, powołując się na źródła, że Rosja planuje dużą redukcję eksportu ropy w przyszłym miesiącu. Większą niż ta, która pierwotnie miała służyć podbiciu notowań surowca.

Reklama

Rosja ogłosiła plany ograniczenia wydobycia surowca w marcu o 500 baryłek dziennie, przypomina agencja. To 0,5% światowej produkcji oraz 5% rosyjskiej. „Cięcia w eksporcie wydają się głębsze niż te w wydobyciu. To może pomóc w podniesieniu ceny rosyjskiej ropy” - mówi źródło Reutersa.

Reklama

W tle powyższych decyzji są zachodnie sankcje, którymi świat próbuje zmusić reżim Putina do zakończenia wojny przeciwko Ukrainie. Jednym ze sposobów jest wprowadzenie pułapu cenowego na rosyjski surowiec. Putin zapowiedział, że nie będzie sprzedawać go do krajów, które przestrzegają tych ograniczeń.

Czytaj też

Źrodło Reutersa twierdzi, że Transnieft poinformował już co najmniej dwóch kontrahentów, że w marcu otrzymają znacznie mniej ładunków z zachodnich portów niż zamówili. Ubytek ma wynieść 20-25%. Z portów Primorsk i Ust-Ługa na Bałtyku oraz z czarnomorskiego Noworosyjska wypłynąć ma aż 25% mniej transportów niż w lutym - twierdzi kolejne źródło. Zastrzega również, że wartości te mogą ulec zmianie.

Reklama

Agencja wylicza, że z wymienionych powyżej portów Rosja eksportuje zwykle ok. 2,5 mln baryłek dziennie. Obniżka o 1/4 oznaczałaby zatem całkiem sporo, bo ok. 625 tys. b/d.

Reklama

Komentarze

    Reklama