Reklama

Ropa

Prezes Orlenu: Jesteśmy przygotowani na kompromisy z Komisją Europejską 

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

Przy okazji konferencji prasowej inaugurującej system ekspresowych płatności mobilnych, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, iż spółka gotowa jest zrezygnować z pewnych obszarów działalności grupy na rzecz fuzji z LOTOSem. 

Prezes Orlenu podkreślił jednocześnie, że w grę nie wchodzi sprzedać Anwilu, w który Grupa zamierza zainwestować miliard złotych na produkcję nawozów. Obajtek zapowiedział, iż w sytuacji, w której Komisja Europejska zażąda zbyt dużych ustępstw od polskiej spółki, Orlen gotów jest zrezygnować z planu fuzji. 

Przypomnijmy, iż rutynową praktyką Komisji Europejskiej w zakresie wyrażania zgody na fuzję dużych podmiotów, tworzących po połączeniu dominującą jednostkę na danym rynku jest tzw. zgoda warunkowa, czyli akceptacja planu połączenia pod warunkiem odsprzedaży jakiegoś segmentu działalności mniejszym podmiotom na danym rynku. 

Prezes Orlenu, świadom tej praktyki, sygnalizuje chęć kompromisu, podkreślając jednocześnie, iż naciski ze strony konkurencji są nieuprawnione - nawet po połączeniu, PKN Orlen wciąż będzie wielokrotnie mniejszy od takich rynkowych gigantów jak BP. "Jesteśmy przygotowani na każdą wersję KE, ale my ten proces przeprowadzimy, bo nie może być tak, że wszystkie państwa w Europie już zakończyły te procesy konsolidacyjne, a my mamy go nie przeprowadzać", podsumował prezes Obajtek. 

Reklama

Komentarze

    Reklama