• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

PKN Orlen przyznał 2,1 mln zł na rozwój społeczności lokalnych

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

PKN Orlen przyznał 2,1 mln zł na rozwój społeczności lokalnych w ramach drugiej edycji programu grantowego "Moje miejsce na Ziemi" Fundacji Orlen. W ciągu dwóch edycji na wsparcie lokalnych inicjatyw przeznaczono łącznie ponad 4 mln zł, które trafiły do blisko 580 organizacji – podała spółka.

PKN Orlen poinformował, że w tej odsłonie projektu "Moje miejsce na Ziemi" wsparcie finansowe w wysokości od 4 do 15 tys. zł na realizację swych pomysłów otrzymały m.in. stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, szkoły, ochotnicze straże pożarne, biblioteki, kluby sportowe i parafie. Laureaci będą realizować swe projekty do 14 czerwca 2020 r. 

Koncern podał, że wśród prac można znaleźć m.in. zajęcia z programowania dla dzieci, sadzenie drzew wokół szkoły podstawowej przez uczniów, remont świetlicy wiejskiej, warsztaty z dietetykiem dla seniorów, warsztaty z pierwszej pomocy dla młodych rodziców, zakup strojów regionalnych przez koło gospodyń wiejskich, historyczna gra miejska czy sesja fotograficzna dla niepełnosprawnych dzieci z ośrodka szkolno-wychowawczego. 

"Zależy nam, aby nasza dobra kondycja finansowa przekładała się wprost na większe wsparcie dla inicjatyw społecznych. W tej edycji programu wyróżniliśmy aż 276 organizacji z całej Polski. Co istotne, blisko 50 proc. laureatów to organizacje wiejskie, a 25 proc. to podmioty z miejscowości do 20 tys. mieszkańców. Odpowiadamy więc na potrzeby wszystkich, którzy naszej pomocy najbardziej potrzebują. Trudno dziś znaleźć miejsca na mapie Polski, gdzie nie bylibyśmy obecni i służyli wsparciem" – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w czwartkowym komunikacie spółki. 

"Lokalne społeczności pokazały siłę – do programu wpłynęło ponad 2100 wniosków, czyli prawie dwa razy więcej niż w ramach ubiegłorocznej edycji. Ze względu na wysoką jakość zgłoszeń, wybór laureatów był bardzo trudny. Dlatego zarząd Fundacji zdecydował się zwiększyć pulę o kolejne 100 tys. złotych" – podkreśliła prezes Fundacji Orlen Katarzyna Różycka. 

Koncern przypomniał, że naborowi wniosków do programu "Moje miejsce na Ziemi" towarzyszyło 50 spotkań na jego stacjach paliwowych w całej Polsce. Podczas pięciu wakacyjnych tygodni specjalną strefę odwiedziło tam 18 tys. podróżnych. 

PKN Orlen wyliczył jednocześnie, że w 2018 r. na realizację celów statutowych Fundacja Orlen przeznaczyła blisko 32,5 mln zł, a zdecydowana część tych pieniędzy, bo prawie 24 mln zł, pochodziła z darowizn koncernu. Z kolei spółki Grupy Kapitałowej Orlen na wsparcie Fundacji przeznaczyły ponad 3,5 mln zł. (PAP) 

Źródło:
PAP

Komentarze