Reklama

Ropa

OPEC: W przyszłym roku wzrośnie zapotrzebowanie na ropę

Fot. Michael Elleray / Flickr
Fot. Michael Elleray / Flickr

W roku 2021 globalny popyt na ropę wzrośnie o 7 mln b/d - twierdzą analitycy OPEC.

Autorzy raportu przewidują, że przyszły rok będzie dla rynku ropy nieco spokojniejszy, aniżeli obecny. Ich zdaniem zagrożenia dla notowań surowca nie stanowią ani napięcia handlowe między USA i Chinami, ani kolejna fala koronawirusa.

To o tyle istotne, że w bieżącym roku pandemia wywróciła rynek do góry nogami. W efekcie ograniczeń wprowadzanych przez kolejne rządy globalne zapotrzebowanie na ropę zmniejszyło się w pewnym momencie o jedną trzecią. Na powyższe nałożyła się również rosyjsko-saudyjska wojna naftowa, która doprowadziła do sprzedaży surowca po dumpingowych cenach.

Stopniowe zdejmowanie ograniczeń dotyczących przemieszczania się pozwoliło przemysłowi na złapanie oddechu. W efekcie analitycy OPEC przewidują, że spadek popytu wyniesie „zaledwie” 8,95 mln b/d, czyli mniej, niż 10% całości. Zakończyła się również konfrontacja pomiędzy Rijadem i Moskwą, w efekcie czego podpisano kolejne porozumienie OPEC+, ograniczające wydobycie o prawie 10 mln b/d.

Prognozy OPEC są dość zbieżne z zapowiedziami Międzynarodowej Agencji Energii. Analitycy MAE spodziewają się, że w bieżącym roku średnie zapotrzebowanie na „czarne złoto” wyniesie 92,1 mln baryłek dziennie. W stosunku do prognoz z ubiegłego miesiąca oznacza to wzrost.o 400 tys. b/d.

  • OPEC
Reklama

Komentarze

    Reklama