OPEC: Przed światem największa obniżka wydobycia ropy w historii

13 kwietnia 2020, 11:50
oil-106913_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Kraje OPEC i inni producenci ropy, którym przewodzi Rosja, czyli grupa OPEC+, wprowadzi największą w historii obniżkę wydobycia ropy, o 10 proc. światowej podaży - poinformowali niedzielę ministrowie energetyki krajów OPEC. To bezprecedensowy globalny pakt - komentuje AP.

Szef resortu energetyki Meksyku Rocio Nahle potwierdził, że OPEC+ uzgodnił, że ograniczy wydobycie ropy o 9,7 mln baryłek dziennie w maju i czerwcu, aby podtrzymać spadające ze względu na pandemię koronawirusa ceny surowca.

Nahle podziękował członkom OPEC za ich poparcie w czasie negocjacji, który doprowadziły do zawarcia umowy. Nieporozumienia z Meksykiem były powodem, dla którego od kilku zapowiadana redukcja wydobycia surowca nie mogła do tej pory dojść do skutku.

Jak pisze Associated Press, bezprecedensowy globalny pakt ma doprowadzić do zrównoważenia światowych rynków ropy, w trudnym momencie, gdy pandemii koronawirusa doprowadziła do spadku popytu o jedną trzecią, a wojna podażowa między OPEC a Rosją -w dużej mierze wojna o zachowanie udziałów w rynku - groziła niespotykanym kryzysem nadpodaży. Ceny ropy spadały do poziomów niespotykanych od lat 90.

Gdy minister ds. energetyki Arabii Saudyjskiej, książę Abd al-Aziz ibn Salman wyraził podczas negocjacji, które toczyły się w formie wideokonferencji, zgodę na porozumienie z Meksykiem, rozległy się oklaski wszystkich uczestników tych rozmów - relacjonuje AP.

Porozumienia ma podbić notowania surowca' jak podaje AP oczekuje się, że w krótkim czasie cena za baryłkę podskoczy o 15 dol.

Pandemia koronawirusa spowodowała spadek popytu na ropę o jedną trzecią i drastyczne spadki jej cen. Ponieważ OPEC - a zwłaszcza nieformalny przywódca organizacji, Arabia Saudyjska - i Rosja nie zdołały w marcu uzgodnić nowych obniżek wydobycia, doszło do wojny podażowej między Moskwą a Rijadem, a to doprowadziło do kolejnych spadków notowań ropy. Do podjęcia negocjacji między Moskwą a Rijadem, a następnie między OPEC+ a Meksykiem mieli namawiać - jak podał w niedzielę Kreml - prezydenci USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin oraz król Arabii Saudyjskiej Salman.

W piątek Trump przekonał prezydenta Meksyku Andresa Manuela Lopeza Obradora, że Stany Zjednoczone zrekompensują częściowo straty, jakie kraj ten poniesie zgadzając się na zmniejszenie wydobycia ropy. Waszyngton stara się podtrzymać ceny również dlatego, by ograniczyć utratę miejsc pracy we własnym sektorze naftowym.

Agencja Reutera informowała w ubiegłym tygodniu, że kraje grupy OPEC+ oczekują, iż Stany Zjednoczone i inni producenci przyłączą się do wysiłków na rzecz podniesienia cen. Nadmierne ich spadki grożą bankructwem amerykańskim producentom. W niedzielę ministerstwo energii USA podało, że krajowa produkcja "zmierza do spadku rzędy 2 do 3 mln baryłek dziennie".

Analitycy ostrzegają jednak, że nawet tak radykalne ograniczenie wydobycia może na dłuższą metę nie wystarczyć, aby podtrzymać ceny surowca podczas pandemii. W wielu krajów rozwijających się, będących producentami ropy koszty produkcji przekraczały ostatnio cenę sprzedaży i groziły zapaścią finansować - pisze AP.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Pentagram
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:04

Trump dogadał sie w końcu ze swoim imperium naftowym Oni maja,stawkę minimum a on wybory Reszta to szarada Komentarze CNN sa bezcenne bo ci zaciekle primuja Bidena uważając go za architekta OPEC

antyWania
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 18:15

Prezydent USA Donald Trump nazwał „wielką” umowę OPEC+ zawartą w celu zmniejszenia wydobycia ropy i podziękował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi oraz królowi Arabii Saudyjskiej Salmanowi bin Abdelowi Azizowi Al Saudowi za jej osiągnięcie. „Zawarto wielki kontrakt na ropę z OPEC+. Pozwoli to zaoszczędzić setki tysięcy miejsc pracy w sektorze energetycznym w Stanach Zjednoczonych. Chciałbym podziękować i pogratulować prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i królowi Arabii Saudyjskiej Salmanowi. Właśnie rozmawiałem z nimi z Gabinetu Owalnego. Wielkie porozumienie dla wszystkich!” – Trump napisał w Twitterze. i w ten oto sposób ruscy i AS uratowali USA du....o przed kompletną katastrofą dziesiątków tysięcy zwolnionych pracowników ....

po trzecie sankcje
wtorek, 14 kwietnia 2020, 16:06

Nie liczy się przemowa pod przyszłe wybory. Liczą się realne działania, a te są takie, że AS rżnie cenami w Europie i Azji niemal do kości. Jedynie w Ameryce Pn. podnieśli nieco ceny, żeby nie zabijać łupków.

Pan Ferdek
wtorek, 14 kwietnia 2020, 12:33

Niepotrzebnie o tym piszesz. Fanbojki tego nie wytrzymają: czy Grzyb znajdzie słowa wystarczająco obelżywe aby określić postawę prezydenta Trumpa, który zamiast "zdusić bolszewię" (w sposób jaki Grzyb przewidywał i wręcz go żądał) i doprowadzić do wieszczonego od 6 lat upadku putinowskiej Rosji poddał się i działa ręka w rękę z tym "obrzydliwcem" który jest źródłem wszelkiego światowego zła (bo przecież w przeszłości doprowadził m. in. do zagłady dinozaurów, wywołał wybuch Krakatau i epidemię "hiszpanki"). "Wielki Ronald Regan" nigdy by przecież do czegoś takiego nie dopuścił. Co powie "Warcabista", "Kiks", "Nabuco" "Artur", "GB" (że już o pomniejszych fanbojkach nie wspomnę)? A Trump jak widać przejął się tym, że firmy łupkowe w USA padają jak muchy (w zestawieniu z tym, że w trzy tygodnie ponad 11 milionów Amerykanów wylądowało "na bruku" i trzeba rozdawać ludziom jedzenie bo musieli by jeść trawę) i zrobił co zrobił.

Za garść kopiejek
wtorek, 14 kwietnia 2020, 17:44

Pomyśl sobie jak będzie wyglądać Rosja po kryzysie. Zważywszy że problemy amerykańskie to betka w porównaniu z rosyjskimi. Tam wszystko jest oparte o węglowodory i jeszcze sankcje to będzie upadek na miarę lat 90 tych

Pan Ferdek
środa, 15 kwietnia 2020, 19:50

Syndrom "wyparcia" (bardzo dobrze znany w medycynie) aczkolwiek daje ułudne przeświadczenie o likwidacji problemu ale wirtualne przerzucenie go na "przeciwnika" nijak nie działa w realu. i sam jako taki nie jest warty nawet garści centów.

Davien
piątek, 17 kwietnia 2020, 17:51

I własnei panei @ferdek jestes doskonałą ilustracja tego syndromu:)

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:51

No popatrz a dzis AS stwierdziła ze dalej wypycha Rosje z rynku i obizyła ceny dla Azji do 5,5 usd za baryłkę a dla Europy 10,65 usd za baryłkę:) Za to podniesli ceny dla rynku amerykanskiego:) Wiec jak widać AS ratuje rynek amerykański a demoluje rosyjski:)

GB
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:02

Dobrze się dzieje na rynku ropy bo Brent jest na poziome 32 USD za baryłkę, a Urals jeszcze niżej. Przy ograniczeniu do tego eksportu rosyjskiej ropy o 2,5 mln baryłek dziennie oznacza to znacznie mniejsze wpływy do rosyjskiego budżetu, a co za tym z czasem brak kasy na wszystko...

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:52

AS dalej toczy wojnę cenowa z Rosja i tego co teraz narzucili Rosja raczej nie przebije:) Azja 5,5 usd za baryłke a Europa 10,65 usd za baryłke;)

GB
środa, 15 kwietnia 2020, 10:26

Rzeczywiście i widać to na giełdach. Wczoraj Brent zaliczył prawie 6% spadek i kosztował 30 USD za baryłkę, dziś kolejny prawie 2% spadek i zbliża się do granicy 29 (godzin. 8.30). Po prostu Saudyjczycy stwierdzili że Putin jest całkowicie niewiarygodny i nie dotrzyma żadnych umów.

Kałboj
środa, 15 kwietnia 2020, 16:03

Bo nie może tak drastycznie ograniczyć wydobycia, max to może jakieś 400tys bpd, a i to przy zamykaniu kończących się już odwiertów. Fizycznie nie jest w stanie. Wszyscy o tym wiedzą, a przez ostatnie 2-3 lata ślizgał się nie przestrzegając podpisanych z OPEC ograniczeń. To może i stabilizowało cenę, ale OPEC tracił rynki na rzecz Rosji. AS powiedziała: dość...

GB
wtorek, 14 kwietnia 2020, 00:46

A ceny ropy w sumie nie poszły w górę, Brent dziś skończył na poziomie 32 za baryłkę, co oznacza że rosyjski budżet się nie bilansie. Ural i tak zawsze chodzi kilka dolarów niżej niż Brent. USA uratowały miejsca pracy, za to Rosja i tak nie zbilansuje budżetu...

bred
niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:03

Brent -1Ural

BG
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:12

I znów wpadka GB, Rosyjski budżet będzie bilansował się przy cenie powyżej 10, Rosyjskie firmy wydobywcze zostały przygotowane finansowo na co-najmniej 6 lat takich cen (poczytaj artykuł w Financial Times) natomiast te ceny jeśli się utrzymają zniszczą amerykańskie łupki i do tych 10,5 miliona nowych bezrobotnych dołączy prawie milion z sektora energetycznego który zostanie zresztą wyprzedany za bezcen. I tak właśnie upada mit słabiutkiej Rosji co to ja można restrykcjami położyć, jak na razie to jest skutecznie kładziony sektor energetyczny w USA.

Szach mat w jednym ruchu
wtorek, 14 kwietnia 2020, 16:29

Powyżej 10 - to 45 czy 11?

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:55

Taak, a to ciekawe bo rosyjski minister od tych spraw twierdził ze budżet sie zbilansuje przy min 30-40usd za baryłkę. Natomiast AS uderzyła jeszcze mocniej, sprzedając rope dla Europy po 10,65 usd za baryłkę a dla Azji po 5,5 usd za baryłkę Natomiast podniesli ceny na rynku amerykańskim by nei szkodzic łupkom:)) I tak własnei ....Rosję na maksa:)

x
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:35

Wiadomo... nie od dziś, że ruscy tak jak Korea Pł. trawą też się wyżywi. To i penie jak tamci tak i ruscy 50, albo i 70 lat przetrzymają. Co jednak ważne zbroić się trzeba za kasę. Technologie tańsze nie będą, chyba że teraz łuki będą klepać. A drugi koniec jest taki, że gdzie się dwóch bije tam trzeci korzysta. I tego się trzymajmy.

y
wtorek, 14 kwietnia 2020, 23:45

Wiadomo... nie od dziś, że właśnie skończył amerykański łupkowy dream.

GB
środa, 15 kwietnia 2020, 10:16

Ten ma się dobrze, w zasadzie w porównaniu z Rosją coraz lepiej. Rosja zaliczyła właśnie dekadę stagnacji, a dzisiejsze perspektywy na najbliższą dekadę są wcale nie lepsze.

BG
czwartek, 16 kwietnia 2020, 14:43

Nie ma się dobrze, jest tragicznie 5 firm zbankrutowało, zbankrutowała również ta co miała na sprzedawać LNG a to była największa, poszła tylko za 28 mln (tyle była warta) choć na giełdzie wyceniano ja na setki milionów .... Rzeczywistości nie wyprzesz, wszystko widać ja na dłoni w amerykańskich łupkach .... niech się cieszą, że się dogadali bo niechybnie milion nowych bezrobotnych by w USA szybko pe

Davien
piątek, 17 kwietnia 2020, 17:53

NO popatrz ale to nie oni maja problemy ale Rosja która z ropy i gazu finansuje swój budżet:) A i tu i tu klapa:) Wydobycie z łupków mozna zatrzymac bez problemu a w Rosji....

GB
piątek, 17 kwietnia 2020, 01:22

I jakie to ma znaczenie? Łupki już raz miały zbankrutować, a w 2019 roku USA były największym producentem ropy (właśnie dzięki łupką).

GB
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:59

Rosyjski budżet może i bilanowac się nawet i 0 dolarów za baryłkę. Tyle tylko że obecna wszystkie programy specjalne i zbrojeniowe.

Tweets Energetyka24