• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Nowy Jork żąda miliardów dolarów odszkodowania od firm wydobywczych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Nowy Jork zażądał od pięciu firm naftowych zapłaty „miliardów dolarów” odszkodowania z tytułu wydatków, które miasto ponosi w związku minimalizowaniem skutków zmian klimatu.

Największa amerykańska metropolia pozwała takie firmy, jak BP, Chevron, ConocoPhillips, ExxonMobil oraz Shell, oskarżają je, że w największym stopniu przyczyniają się do degradacji środowiska.

Miasto zażądało od koncernów „miliardów dolarów” potrzebnych do sfinansowania działań na rzecz ochrony Nowojorczyków przed szkodliwymi skutkami zmian klimatycznych. Chodzi tutaj m.in. o kwestie infrastrukturalne, jak np zabezpieczenie wybrzeża, modernizację sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, czy zwiększanie świadomości społecznej w zakresie zdrowotności. Chodzi zarówno o odszkodowanie za już poniesione koszty, jak i te, które wystąpią w przyszłości. Przedstawiciele miasta wskazują, że już w tym momencie inwestycje związane ze zmianami klimatu wynoszą ok. 20 mld dolarów.

Burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio, podkreślił, że równocześnie metropolia zaczyna walkę z firmami „które wiedziały o skutkach [zmian klimatu, przyp. red.] i celowo wprowadzały w błąd opinię publiczną, by chronić swoje zyski”. W dalszej części wypowiedzi włodarz oskarża korporacje o chciwość.

Komentarze